Biden’dan Kongre’ye “Türkiye’ye F-16’ların satışına ilişkin” mektup

0
54

ABD Başkanı Joe Biden, Kongre’ye bir mektup göndererek Türkiye’ye F-16’ların satışı konusunda resmi bildirimde bulunma niyetini ifade etti.

ABD’li bir yetkili, “Başkan Biden, bugün Senato ve Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler komitelerinin başkanlarına ve üyelerine Türk Parlamentosu’nun İsveç’in NATO’ya giriş protokollerini onaylamasını memnuniyetle karşılayan ve (Türkiye’deki) bu sürecin tamamlanmasıyla birlikte Türkiye’ye F-16’ların satışı konusunda Kongre’ye resmi bildirim yapma niyetini ifade eden bir mektup gönderdi.” ifadelerini kullandı.

Yetkili, “Başkan, Kongre’yi, F-16’ların satışını geciktirmeden süreci ilerletmeye teşvik etti.” değerlendirmesinde bulundu.

MSB KAYNAKLARI: TAVSİYE MEKTUBU GÖNDERİLMESİ OLUMLU BİR ADIM 

Milli Savunma Bakanlığı kaynakları, ABD Başkanı Biden’ın Kongreye Türkiye’ye F-16 uçağı satışının onaylanmasını içeren tavsiye mektup gönderilmesi hakkında şunları söyledi: “F-16 tedariki konusunda, Hava Kuvvetleri Komutanlığımızın acil harekat ihtiyacı kapsamında 40 adet F-16 Blok-70 tedariki ve 79 uçağa Viper modernizasyonu için istek mektupları ilk olarak 30 Eylül 2021’de ABD Savunma İşbirliği Ofisi’ne iletilmiştir. Halihazırda her iki projenin teklif ve kabul mektupları için resmi kongre onay sürecinin ABD tarafından başlatılması beklenmektedir. ABD Başkanı Biden tarafından kongreye satışın onaylanması yönünde tavsiye mektubu gönderilmesini olumlu bir adım olarak değerlendiriyoruz. Asıl yapılması gereken kongreye bununla ilgili talebin gönderilmesi ve resmi sürecin kongre üzerinden başlatılması. Sürecin olumlu şekilde sonuçlanması beklentimizi bir kez daha ifade ediyoruz.”

BİDEN YÖNETİMİ YEŞİL IŞIK YAKMAYI BAŞARAMADI 

Biden yönetimi satışı desteklediğini açıkladı. Satış onayını almak için Kongre ile gayri resmi olarak aylardır temas halindeydi. Ancak şu ana kadar ‘yeşil ışık’ yakmayı başaramadı.

Senato Dış İlişkiler Komitesi Demokrat Başkanı Bob Menendez, “Defalarca belirttiğim gibi, Biden yönetiminin Türkiye’ye yeni F-16 uçağı satışı önerisine şiddetle karşı çıkıyorum” ifadelerini kullanmıştı. Ayrıca Menendez, Yunanistan’a yeni F-35 savaş uçağı satışının onaylanması haberini memnuniyetle karşıladığını belirterek, Atina’yı “güvenilir bir NATO müttefiki” olarak nitelendirdi.

Türkiye’nin ABD’den F-16 alımını koşullara bağlayan iki ekleme ABD 2023 Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasa Tasarısının (NDAA) Senato versiyonundan Ekim 2022’de çıkarıldı. Senato 2023 Savunma Bütçesinde New Jersey Senatörü Demokrat Menendez ile Maryland Senatörü van Hollen’ın sunduğu ve Türkiye’nin ABD’den F-16 alımını koşullara bağlayan iki ekleme tasarıdan çıkarıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here