ABD Donanması ve Deniz Piyadelerinin ihtiyaçları kapsamında onlarca V-22 Osprey tiltrotor siparişi verildiği açıklandı. Teslimatın 2024 Kasım’a kadar tamamlanması bekleniyor.

Bell Boeing firmasıyla , 4 milyar 191 milyon dolarlık sözleşme ile ABD Donanması, Deniz Piyadeleri, Hava Kuvvetleri ve Japonya hükümeti için 58 adet tiltrotor üretilecek.Bu sözleşme ile ABD Deniz Kuvvetleri için 39 CMV-22B, Deniz Piyadeleri için 14 MV-22B, Hava Kuvvetleri için 1 CV-22B ve Japonya Hükümeti için 4 MV-22B uçağı üretilecek.

V-22 Osprey tiltrotor’un varyasyonları, ABD ordusu tarafından aktif olarak kullanılırken, Suriye’de yükleme operasyonları ve Deniz piyadeleri tarafından kullanılıyor.

ABD Deniz Kuvvetleri’nin yeni CMV-22B’leri, 1960’ların ortalarından itibaren hizmete giren C-2 Greyhound’un yerini alarak, kıyıdan uçak gemilerine personel ve kargo taşımak için kullanacak.

ABD Donanması, CMV-22B Osprey‘in testlerini 2016 yılı 22 Temmuz-4 Ağustos tarihleri ​​arasında Kaliforniya sahillerinde gerçekleştirdi. Testlerde gelecekteki operasyon konseptlerinde uçağın nasıl kullanacağı ve hava filoları ile nasıl bütünleştiği analiz edidi.

 

ABD Donanması, genel olarak başarılı bir değerlendirme olduğunu belirtirken, gemideki taşıyıcı platform olarak CMV-22B‘nin önemli avantajı, gemiye gece boyunca lojistik destek sağlama kabiliyeti olduğunu söyledi.

Değerlendirmelerde C-2A uçaklarının aksine CMV-22B’lerin kara pistlerine ihtiyaç duymayacak. Havada yakıt ikmali yapabilen CMV-22B’ler büyük okyanuslarda uzun menzile sahip olacak.

267900-V280_Navy_still_image_150515_R00-b9777e-large-1513268585-840x473

Ayrıca CMV-22B’ler deniz görev grubunda yer alan taşıyıcılara veya diğer gemilere gece ve gündüz inebilecek.Kurtarma operasyonlarında az mürettebat ile gerçekleştirmesi avantaj olarak gösteriliyor. Ospreys, ler tahliye işlemleri ya da afet yardımı çabaları gibi  görevleri desteklemek için daha fazla esneklik sağlayabiliyor.

Ospreys,ler özellikle yedek parça ve uçak motorlarını taşınmasında başarılı bir performans göstermiştir. Donanmanın envanterinde bulunan Süper Hornets ve gelecek F-35C Joint Strike Fighters uçaklarının kritik bir savaş durumunda yedek parça ve motorları taşınabilecek. Bu durum kritik dönemlerde uçakların yeni motor ile uçmasına olanak sağlayacaktır.

556f2df61eaec.image

Yeni CMV-22B Ospreylerde en dikkat çekici değişiklik genişletilmiş yakıt tankları olacaktır.Donanma, mevcut konfigürasyonunda yakıtsız menzilini 1,150 deniz miline yükseltmek istiyor.Ayrıca CMV-22B’ler uzun menzilli uçuşlarda yardımcı olması için yüksek frekanslı anten takılacağı belirtildi.

Deniz kuvvetleri ilk CMV-22B’lerin 2020 yılına kadar faliyete geçmesini umuyor. C-2A’nın resmi emekliliğinden dört yıl sonra tam operasyonel kapasiteye ulaşması bekleniyor.C-2A uçağının mevcut envanteri, misyon gereksinimlerini karşılamak için yeterli olmadığından CMV-22B’lere ihtiyaç duyulmaktadır.

Kaynak: TheDrive, Ajanlar, Defence News,

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here