Boeing firmasının yeni versiyon F-15EX savaş uçağı ilk uçuşunu 2 Şubat gerçekleştirdi. ABD Hava Kuvvetleri beş yıllık Savunma Programı kapsamında toplam 76 adet F-15EX satın almayı planlıyor.

F-15EX savaş uçağı St. Louis, Missouri’deki Lambert Uluslararası Havaalanı’ndan yerel saatle 13: 53’te dikey “Viking kalkış” manevrasıya havalandı.

Yeni versiyon F-15EX, Boeing’in F-15E Strike Eagle savaş uçağının bugüne kadarki en gelişmiş modelidir. ABD Hava Kuvvetleri envanterinde bulunan F-15C / D Strike Eagle savaş uçaklarının yerini alacak olan F-15EX uçağından, Hava Kuvvetleri beş yıllık Savunma Programı kapsamında toplam 76 adet satın almayı planlıyor.Haziran 2020’de ABD Hava Kuvvetleri, ilk sekiz Boeing F-15EX savaş uçağı için yaklaşık 1,2 milyar dolarlık bir sözleşme imzaladı. İlk iki uçağın teslimi, FY21’in (2021 bütçesi) ikinci çeyreğinde, kalan altı uçağın da FY23’te teslim edilmesi bekleniyor.

F-15EX savaş uçağının F-35 uçaklarındaki görünmezlik yeteneklerine sahip olmasada, iki uçak dünyasının en gelişmiş aviyoniklerine, durumsal farkındalık, elektronik harp kabiliyetine ve ağ merkezli savaş yeteneklerine sahiptir.Uluslararası piyasalarda İsrail, Katar, Hindistan ve Birleşik Arap Emirlikleri yeni versiyon F-15EX uçağı ile ilgilenmektedir.

Boeing yetkilileri, İsrail’in 25 adet F-15EX savaş uçağı satın almak istediğini, mevcut 25 adet F-15I jeti içinde güncelleme talebinde bulunduğunu belirtti.

Katar, Boeing firmasıyla 2017 yılında 12 milyar dolarlık 36 adet F-15QA tipi savaş uçağı alımı için anlaşma imzaladı. Katar Hava Kuvvetlerinin bel kemiğini oluşturan hafif ve daha az yeteneklere sahip Fransız uçaklarına göre yeni F-15QA Katar Hava Kuvvetleri’ne büyük hava savaşı yetenekleri kazandıracaktır.

Boeing firması, Hindistan’ın açtığı MMRCA ihalesine katılarak F-15FX’i pazarlamak istemişti. Fakat Hint Hava Kuvvetleri’nin istediği uçağa göre daha ağır ve yüksek operasyonel maliyeti sebebiyle ihalede Boeing’in kazanması düşük görünüyordu.

Kaynak: Boeing

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here