İsrail ve Çek Cumhuriyeti Savunma Bakanlıkları arasında, İsrail tarafıdan üretilen Demir Kubbe Hava Savunma Sisteminde kullanılan ELM-2084 Çok Görevli Radarlarının (MMR) satımına yönelik anlaşma imzalandı.

Çekoslavakya’nın Prag şehrinde imzalanan anlaşma 125 milyon dolar değerinde olacak. Çek Savunma Bakanı Sözcüsü, ELM-2084 Mobil radarlarının kendi hava savunma sistemine entegre edileceğini söyledi.

Sekiz radar sistemi 2021-2023 yıllarını kapsayan süre boyunca Çek Cumhuriyetine teslim edilecek. Radarlar NATO sistemleri ile birlikte çalışabilecek.

Ayrıca anlaşma gereği tedariklerin % 30’unda Çek savunma sanayilerinin katılımını ve işbirliği ön görülüyor. Sistemlerin önemli kısımları yerel olarak üretilmesi gerçekleşecek.

Çek Savunma Bakanı Lubomir Metnar, satın alım işleminin ülkenin silahlı kuvvetlerinin ‘ana modernizasyon projelerinden’ biri olduğunu söyledi.

Metnar anlaşmanın, ülkenin “eski Rus sistemlerine olan bağımlılığına son verme sürecinin başlatılmasına” ve aynı zamanda “uzun vadeli stratejik bir ortaktan modern ve savaş deneyimi olan sistemler edinilmesine yardımcı olacağını” dile getirdi.

ELM-2084 Çok Görevli Radarları, İsrail Havacılık ve Uzay Sanayii’nin bağlı ortaklığı olan ELTA tarafından üretilen, İsrail merkezli bir mobil (3D AESA) çok görevli radar ailesidir. Radar hem uçak hem de balistik hedefleri tespit edip izleyebiliyor ve füze engellemesi veya topçu hava savunması için ateş kontrol desteği sağlıyor.

Kaynak: Ajanslar, Sputnik, defense-aerospace,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here