Çin Hava Kuvvetlerine ait H-6 bombardıman uçağı ve J-10 savaş uçakları Tayvan’ın Hava Savunma Teşhis Bölgesi’ni (ADIZ) ihlal ettiği açıklandı.Japonya Savunma Bakanlığı, Çin casus uçağına önleme yaptıklarını söyledi

Tayvan Hava Kuvvetleri H-6 bombardıman uçakları ve J-10 savaş uçaklarının adanın güney batısında bulunan bölgeye girdiğini açıkladı. Toplam kaç uçağın ihlali gerçekleştirdiği hakkında bilgi vermedi. İhlali ‘provakasyon’ olarak nitelendirilen açıklamada, Çin uçaklarının telsiz ile uyarıldığı belirttildi.

Çin, Tayvan kıyılarına iki yeni uçak gemisi görev gücü göndermek için Mayıs ayında hazırlıkları hızlandırdığı açıklanmıştı.

Çin Donanmasının uçak gemileri Tip 001 Liaoning (CV-16) ve Tip 001A Shandong’un (CV-17) Tayvan yakınlarındaki Pratas adasında gerçekleştirilecek tatbikat öncesinde Sarı Deniz’deki Bohai körfezinde hazırlık eğitimleri yaptı.

Tayvan 1949’da Çin’den ayrılmıştı.Çin Komünist Partisi Tayvan’ı 2050 yalına kadar zorla topraklarına katmak istediklerini açıklamıştı.

JAPONYA: ÇİN CASUS UÇAĞINA ÖNLEME YAPILDI

Japonya Savunma Bakanlığı, Çin Halk Kurtuluş ordusu Deniz Kuvvetleri’ne ait elektronik gözetleme casus uçağının Pazartesi günü hava sahasına yaklaşması üzerine Japonya Öz Hava Kuvvetleri uçaklarının önleme yaptığını açıkladı.

ÇİN Elektronik harp ve gözetleme uçağı Shaanxi Y-9JB (GX-8)

Japonya hava sahası sınırı boyunca uçan Çin Shaanxi Y-9JB(GX-8) Elektronik harp ve gözetleme uçağı hava sınırını ihlal etmediği bildirildi.

HAVA SAVUNMA TEŞHİS BÖLGESİ (ADIZ)

ADIZ (air defense identification zone) olarak bilinen hava savunma bölgeleri, bir ülkenin ulusal güvenlik gerekçesiyle gözlemlediği alanlar. Bu alanlara giren yabancı uçakların kendilerini tanıtmaları talep ediliyor.

ADIZ genelde, potansiyel tehditlerle başa çıkmak için yeterli zaman olması için ulusal hava sahasının çok ötesine uzanıyor.

Ancak ADIZ uluslararası hukukla düzenlenmiş değil ve ülkelerin tek başına belirlediği bu bölgeler birbirleriyle çakışabiliyor ve ihlallere yol açabiliyor.

Kaynak: Ajanslar, Reuters,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here