Fransız Savunma Bakanlığı, Airbus tarafından geliştirilen H160  helikopterinin askeri versiyonun ön geliştirme aşamasının başlatıldığını duyurdu.

Genel maksat ve silahlı platform olarak kullanılacak olan H160M helikopteri, Fransız Ordusu’nun kara havacılık birliklerinde kullanılan Alouette III, Dauphin ve Gazelle, Deniz Kuvvetleri’nde kullanılan Panther ve Hava Kuvvetleri’nde kullanılan Fennec tipi helikopterlerin yerini alacak.

Ortak Hafif Helikopter projesi HIL programı 2022 askeri bütçesinde başlatılması planlanıyordu, fakat başlama tarihini bir yıl öne çekilerek 2021 yılına projenin başlatılma kararı alındı. İlk helikopterin 2026 yılından itibaren Fransız ordusunda uçmaya başlayacağı açıklandı.

H160M modelinin askeri versiyonun adı  “Guépard” (Çita) olarak Belirlendi.

Fransız savunma alım ajansı (DGA) 30 Aralık 2019’da geliştirme öncesi sözleşmeyi Airbus Helikopter ve Safran Helikopter motor firmaları ile imzaladı. Özellikle Fransız Deniz Kuvvetleri gemileri ve askeri görevleri yürütmek için aviyonik, sensör ve kabin uyarlanması yapılacak.

Ortak Hafif Helikopter programı (Hélicoptère Interarmées Léger -HIL) çerçevesinde H160M helikopterinin seçildiği 2019’da Fransız Savunma Bakanlığı tarafından açıklanmıştı. Fransa ordusu için 80, donanma için 49 olmak üzere Toplam 169 H160M siparişi verildi.

Kaynak: Jane’s, Ajanslar, defense-aerospace.com,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here