HAVELSAN ve Transvaro tarafından geliştirilen kamikaze insansız hava aracı FEDAİ 3’üncü Askeri Radar ve Sınır Güvenliği Zirvesi’nde sergilendi.

FEDAI, kanat katlama mekanizmasıyla donatılmış, tüpten fırlatmalı, ya bir anti-personal ya da anti-tank SEEKER başlığı ile yüksek oranda hedeflenmiş saldırı kabiliyeti sağlayan bir mühimmat sistemidir.Geliştirme çalışmaları devam eden Kamikaze insansız hava aracı FEDAİ, Dron tehditi ve sürü İHA tehditlerine karşı kullanılması planlanıyor.

Senaryo içersinde bir İHA yaklaştığı zaman Dron tespit radarı hedefi tespit ediyor, bilgileri Elektronik süite aktarıyor. Süit kitlenerek hedefi takip etmeye başlıyor. komuta Kontrol ünitesinden hedef hakkında yapılan hesaplamalardan sonra bir önleme geometrisi çıkarılıyor ve tehditin önleme noktasına komuta kontrol sisteminden Kamikaze İHA FEDAİ atılıyor. İHA atıldıktan sonra sistemden aldığı hedef bilgisi ile belli bir süre uçuyor, belli aşamadan sonra görüntülü olarak hedefini taramaya başlıyor. Hedefini yakaladığı anda belli bir mesafeye yaklaştığında (Şu anda etkili mesafe 40 metre) harp başlığını patlatarak tek bir İHA’yı veya sürü İHA’yı imha edebiliyor.

HAVELSAN Komuta Kontrol Savunma Teknolojileri İş Geliştirme Müdürü Nezih Şişman,önümüzdeki 1-2 ay içinde, en geç aralık ayının sonuna kadar tüm sistemin kabiliyetlerini, Fedai’yi atarak İHA’yı havada parçalamak da dahil olmak üzere, bir senaryo içinde tespitten başlayıp imhaya kadar giden sürecin demostrasyonunu yapacaklarını söyledi.

Planladığımız faaliyet çok katılımlı kuvvetlerimiz, Savunma Sanayii Başkanlığımız ve diğer paydaş kurumlarımızla yapılacağını belirten Şişman, Burada sistem kabiliyetlerini görüyor olacağız. Prototip sistemimiz konseptimizin doğrulanmasına hizmet ettiği takdirde sipariş aldığımızda artık müşterinin isterlerine göre uyumlandırılacak bir sistem bütünü geliştiriyor olacağız. Bu da çok kısa sürede güvenlik güçleriyle buluşturulabilecek bir vaziyette olacak.” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here