49.filo bağlı F-16 savaş Robotik sistem tarafından yıkanıyor. Bir F-16 savaş uçağı korozyonu önlemek ve gövdenin ömrünü uzatmak için her 180 günde bir yıkanıyor.

ABD Hava Kuvvetleri 149.filo bağlı F-16 savaş uçaklarının korozyondan korumak ve ömürlerini uzatmak için yapılan yıkama işleminde robotik sistemler kullanılıyor.

Tipik yıkıma işlemi, hortumlar, fırçalar ve sabunlu su kovalarıyla üç-dört kişilik bir ekip ile bir kaç saatte gerçekleştiriliyor. Robotik sistem ise bir saat gibi kısa zamanda temizleme işlemini yapabiliyor.

Bir F-16 savaş uçağı korozyonu önlemek ve gövdenin ömrünü uzatmak için her 180 günde bir yıkanıyor. Temizlikte, gres yağı, hidrolik sıvılar gibi birikmiş kirler, böcekler, motorlardan gelen is ve gövdede bulunan topun ateşlenmesi sonucu oluşan isler temizleniyor.

Hava Kuvvetleri 2017 yılında AFWERX inovasyon girişimi kapsamında 149.Filoda sistemi test etti. Otomatik yıkama teklifi Austin merkezli robotik uzmanı Wilder Systems’tan geldi.

Wilder Systems ticari uçak imalatında delme işleminde kullanılan robotik sistemleri geliştirerek otomatik bir yıkama sistemine dönüştürmüş. F-16 temizlik robotunun başarılı bir şekilde test edilmesinin ardından ” diğer savaş uçak tipleri ve daha büyük nakliye uçağı / tanker uçakları temiziliğinde kullanılması için çalışmalar yapıyor. Şirket panel delme, tahribatsız muayene (NDI) ve boya giderme / yeniden boya işlemleri gibi uçak bakım işlerini yürütmek için aynı tür robotları kullanma potansiyelinede bakıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here