Rusya’nın 5.nesil savaş uçağı Su-57 bilinmeyen bir nedenle düştü.Rusya Savunma yetkilileri kazayı doğrularken pilotun uçaktan atlayarak kurtulduğu bildirildi.

Komsomolsk-na Amure bölge yetkilileri, kazanın Rusya’nın Habarovsk bölesinde Su-57’nin test uçuşu sırasında olduğu belirtildi. Dzyomgi Hava Üssü’nden sabah erken saatlerde kalkış yapan Su-57 henüz sebebi açıklanmayan bir arızadan düştüğü, Pilotun fırlatma sistemini kullanarak Paraşüt ile ormanlık alana indiği ve pilotun helikopter ile alındığı açıklandı.

Doğu Askeri Bölgesi Basın Servisi tarafından bölgede Su-57 model uçağın hizmet vermediği aktarılırken, herhangi bir hava olayının da tespit edilmediği aktarıldı.

Servis, kaza ile ilgili olarak herhangi bir yorum yapmaktan kaçındı.
Rusya’da, ülkenin beşinci nesil savaş uçağı Su-57’nin seri üretimine başladığını açıklamıştı.Uçaklardan ilkinin Rus ordusunun kullanımına bu yıl içerisinde girmesi bekleniyor.

Sukhoi tipi Rus uçaklarının üretici şirketinin yeni yayınlanan bir broşüründe, ‘radarlar tarafından tespit edilme ihtimali çok düşük olan ve hem karadaki hem de havadaki hedefleri saptayıp yok etme menzili çok geniş olan’ beşinci nesil Su-57 uçaklarının seri üretimine bu yıl başlandığı belirtiliyor.

Broşürde ayrıca şirketin, 70’i aşkın Su-57 uçağının teslimatı için Rusya Savunma Bakanlığı ile uzun vadeli bir sözleşme imzaladığı kaydediliyor.
Rus savaş uçağı Su-57 takviyesiz süpersonik uçuş, kısa mesafeli kalkış ve iniş, radarlara görünmezlik (hayalet) teknolojileri, kapalı bölmelerde silah sistemleri, süper manevra kabiliyeti gibi özelliklere sahip bulunuyor.

Henüz test aşamasında olan Rusya’nın 5. nesil savaş uçağı saatte 2 bin 600
kilometre azami hıza sahip bulunuyor.

Kaynak: Ajanslar, Sputnik

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here