Fransa Donanması'na 6 adet H160 helikopteri Arama ve Kurtarma (SAR) konfigürasyonunda teslim edilecek.

Fransız Silahlanma Genel Müdürülüğü (DGA), Fransız Donanması ihtiyacı kapsamında Airbus Helikopter, Babcock ve Safran Motor’un ek iki adet H160 teklifini onayladığı bildirildi.

Yeni helikopter tedariği sözleşmesi, 2020 yılında yapılan dört adet H160 helikopterine eklenecek. İlk helikopterin Fransa’nın güneyindeki Marignane Airbus Helikopter tesislerinde montajı devam ediyor. Sipariş verilen 6 adet H160 helikopteri Arama ve Kurtarma (SAR) konfigürasyonunda teslim edilecek. Helikopterler Mayıs 2022’den itibaren Lanveoc-Poulmic deniz hava istasyonu, Cherbourg havaalanı ve Hyères deniz hava istasyonunda kademeli olarak çalışmaya başlayacak. H160’lar şu anda NH90’lar ve Eurocopter Panterler tarafından yürütülen SAR görevlerini devralarak, bu helikopterlerin savaş gemilerindeki ana görevlerine dönmesi sağlanacak.

Atlantik ve Akdeniz kıyılarında SAR operasyonlarını desteklemek amacıyla 2018 yılında H160 helikopterleri Babcock tarafından sipariş verildi. Fransız Silahlanma Genel Müdürlüğü (DGA) 2020 yılında İngiltere merkezli Babcock firmasıyla dört adet H160 helikopterlerin modifikasyonu ve ömür boyu destek sağlanması için sözleşme imzaladı. Firma sözleşme kapsamında Airbus Helicopters (AH) ve Safran Helicopter Engines (SHE) ile ortaklaşa çalışmaya başladı.

Airbus helikopter altı adet H160 inşa edecek, her görev için optimize edilebilen bir vinç ve modüler kabin ile donatacak.H160 helikopteri Fransız Donanması’nın ihtiyaçlarını karşılamak için hükümetlere kritik, karmaşık mühendislik hizmetleri sağlayan Babcock tarafından hafif bir askeri konfigürasyona dönüştürülecek.Babcock, Safran Electronics & Defense yeni nesil elektro-optik sistemi Euroflir 410’u entegre edecek. Safran Arrano turboşaft motorları çalışan H160, açık deniz taşımacılığı, özel ve ticari havacılık, acil sağlık hizmetleri ve kamu hizmetlerine kadar çeşitli görevleri yerine getirecek şekilde tasarlanacak.Fransız Müşterek Hafif Helikopter (Hélicoptère Interarmées Léger: HIL) programı çerçevesinde farklı 5 tip görev için 169 adet H160M “Guépard” helikopteri tedarik edilecek.

Fransız Hava Kuvvetleri için 2016 yılında imzalanan savaş uçakları Modernize Edilmiş Eğitim Programı (FOMEDEC) ardından Babcock firmasıyla Fransız Silahlı Kuvvetleriyle arasındaki işbirliği derinleşti.

Kaynak: Airbus

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here