İlk prototip için Güney Gyeongsang eyaleti Sacheon’daki Kore Havacılık ve Uzay Sanayii (KAI) tesislerinde tören düzenlendi.

Güney Kore KF-X beşinci nesil savaş uçağının ilk prototipini çıkardı. Uçağın önümüzdeki yıl uçması bekleniyor, ilk versiyon için geliştirme programı 2026 yılına kadar tamamlanacak.

İlk prototip için Güney Gyeongsang eyaleti Sacheon’daki Kore Havacılık ve Uzay Sanayii (KAI) tesislerinde tören düzenlendi. Törende konuşan Güney Kore başkanı Moon Jae, 2030’larda dünyanın en büyük yedinci havacılık sanayi gücü haline gelmesi için bir hedef belirlediklerini söyledi.

KF-X savaş uçağının tam ölçekli geliştirme çalışmaları 2015 yılında başladı. Savunma tedariğini yöneten Güney Kore’nin Savunma Edinme Programı İdaresi (DAPA) 2019’da bir prototipin yapımına başladığını duyurdu. Geçtiğimiz eylül ayında prototipin gövde bölümlerini ve kanatları birleştirilerek son montajın yapıldığı açıklandı.

İlk etapta dört tek koltuklu ve iki çift koltuklu prototip için ABD tarafından sağlanan General Electric F414-GE-400K motorları kullanılacak. Güney Kore 240 adet F414 motorun 2016 yılında seçildiğini açıklamıştı. Bu motorlar F/A-18E / F Super Hornet, EA-18G Growler ile İsveç’in JAS 39E / F Gripen’ında da kullanılıyor.

Seul yönetimi ilk KF-21 üretim sözleşmesini 2024’te yayınlamayı ve Blok 1 varyantının 2026’da teslim edilmesini bekliyor.

Kore Havacılık ve Uzay Sanayii tarafından geliştirilen KF-X uçağı olarak anılan ve resmi olarak Korece’de şahin anlamına gelen KF-21 Boramae savaş uçağından, Kore Cumhuriyeti Hava Kuvvetleri’ne (ROKAF) 2028’e kadar 40 adet, 2032’ye kadar 120 adet teslim edilecek.

Uçağın yaşlanan F-4E Phantom II ve F-5E / F’nin yerini alacak, KF-21’in ABD’den satın alınan F-35A savaş uçakları ile eski F-15K Slam Eagle ve F-16C / D uçaklarını tamamlaması amaçlanıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here