Hamas Ateşkesi Kabul Etti; İsrail Refah sınır kapısını işgal etti

0
36

İsrail ordusuna bağlı bir tank tugayı, Mısır’la olan Refah sınır kapısının Gazze Şeridi tarafındaki kontrolünü ele geçirdi.

Bu gelişme, İsrail-Hamas savaşında günlerdir devam eden ateşkes görüşmeleri sonucunda Hamas’ın Mısır ve Katar arabuluculuğunda sunulan ateşkes önerisini kabul ettiğini açıklamasının ardından gerçekleşti. İsrail ise anlaşmanın kendi temel taleplerini karşılamadığını savundu.

İsrail’in gece boyunca Refah’a düzenlediği saldırı, İsrail’in planladığı tam çaplı saldırıdan önce gerçekleşti ve saldırının genişletilerek genişletilmeyeceği şimdilik belirsizliğini koruyor.

İsrail ordusu, 401. Tugay’ın Salı sabahı erken saatlerde Refah sınır kapısına girerek kritik sınır noktasının “operasyonel kontrolünü” ele geçirdiğini açıkladı. İsrail ordusu tarafından yayınlanan görüntülerde, geçiş bölgesini ele geçiren tanklardan İsrail bayraklarının dalgalandığı görülüyor.

Gece boyunca Refah’ta İsrail ordusunun gerçekleştirdiği saldırı ve bombardımanlar sonucunda en az 23 Filistinli hayatını kaybetti. Bu kayıplar arasında en az altı kadın ve beş çocuk da bulunuyor.

Refah geçidi, kuşatma altındaki bölgeye yardım ulaştırmanın ve Mısır’a kaçabilenler için ana çıkış noktasıdır. Ancak son iki gündür Refah ve Gazze arasındaki diğer ana yardım giriş noktası olan Kerem Şalom geçidi kapalı durumda. Daha küçük giriş noktaları halen faal olsa da, Kerem Şalom’un kapanması Gazze’deki nüfusun hayatta kalması için gerekli olan gıda, ilaç ve diğer malzemelerin akışını olumsuz etkiliyor.

BM sözcüsü Jens Laerke, Refah’a yapılan bir saldırının hassas yardım operasyonunu engelleyebileceği uyarısında bulundu. Gazze’ye giren tüm yakıtın Refah üzerinden sağlandığını ve herhangi bir kesintinin insani yardım faaliyetlerini durdurabileceğini belirtti.

Mısır Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, İsrail’in Refah’a el koymasıyla ilgili herhangi bir yorum yapmayı reddetti.

Mısır, Refah’ın askerden arındırılmış sınır bölgesinin bir parçası olması gerektiğini ve bu bölgenin ele geçirilmesinin veya Filistinlileri sınırdan Mısır’a kaçmaya zorlayacak bir saldırının, 1979’da imzalanan ve bölgesel güvenliğin temelini oluşturan barış anlaşmasını tehdit edeceğini belirtmişti.

İsrail’in Refah’a yönelik saldırı planları, son yedi ay içinde 34.700’den fazla Filistinlinin ölümüne neden olan bombardıman ve saldırılarda sivil kayıpların dramatik bir şekilde arttığı endişesini Gazze sağlık yetkilileri tarafından da arttırdı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here