Türk Havacılık ve Uzay Sanayii tarafından geliştirilen HÜRKUŞ-C hafif taarruz ve silahlı keşif uçakları, Jandarma pilotlarının isteğiyle mat siyah renge boyandı.

HÜRKUŞ-C Projesi, HÜRKUŞ Projesi kapsamında TUSAŞ (TAI) tarafından yurtiçi imkânlar kullanılarak üretilen başlangıç ve temel eğitim uçağı geliştirilerek Kara Kuvvetleri Komutanlığının ve Jandarma Genel Komutanlığının ihtiyaç duyduğu hafif silahlı keşif ve saldırı uçağının üretilmesi amacıyla başlatılmıştır.

Zırhlandırılmış yapı, kendini koruma sistemleri, gece görüş uyumlu sayısal kokpit ve gelişmiş aviyonik sistemler ile donatılacak olan HÜRKUŞ-C uçağı pilot eğitim ihtiyacının yanı sıra, hafif taarruz ve silahlı keşif görevlerinin düşük maliyet ve yüksek hassasiyet ile gerçekleştirilmesini amaçlamaktadır.

Dijital güvenli haberleşme, görüntü & veri bağlantısı ve termal görüntüleme/ nişangâh sistemi imkânlarına da sahip olacak uçağın CİRİT Lazer Güdümlü Füze, LUMTAS/UMTAS Güdümlü Roket gibi milli mühimmatların yanı sıra genel maksat bombaları ile 12,7 mm ve 20 mm top sistemlerini de taşıyabilecek kapasitede olacaktır.

HÜRKUŞ-C uçağı projesinde ilk etapta Kara Kuvvetleri Komutanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığı için 18 adet uçak siparişi verilmesi öngörülüyor.

HÜRKUŞ-C’nin, Mart 2019 ayı içerisinde, TÜBİTAK SAGE’nin Togan mühimmatı atması planlanıyor. Togan havadan bırakılan 81 mm Güdümlü/Güdümsüz havan mühimmatı olarak SEGA tarafından geliştiriliyor.

Kaynak: Ajanslar, TAI,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here