Seri üretime geçen Rusya’nın ilk 5.nesil SU-57 savaş uçağı Güney Askeri Bölgesi altında hizmet vereceği bildirildi.Karadeniz’e kıyısı olan Krasnodar kentindeki 3’üncü Karma Hava Alayı’na gönderildiği iddia edildi.

Rus medyasının aktardığı habere göre, Havacılık ve Uzay Kuvvetleri ilk parti olarak üretilen Sukhoi-57 uçağını teslim aldı.Savaş uçağı Güney Askeri bölgesindeki Karadeniz’e kıyısı olan Krasnodar kentindeki 3’üncü Karma Hava Alayı’na gönderildiği belirtildi.

Rusya’nın hava kuvvetlerine ürettiği uçaklarla tanınan Sukhoi firması, ilk 5. nesil savaş uçağını seri üretim bandından çıkardı. Rus basını SU-57 savaş uçağından 2021 yılının sonuda kadar dört adet teslim edileceğini belirtti.

Avrupa’da NATO kuvvetleri, Japonya ve Güney Kore’deki ABD kuvvetleri ve Kuzey Kutbu’ndaki NATO varlıkları ile karşı karşıya olan batı, doğu ve kuzeye konuşlandırılmış kuvvetlere göre, Güney Askeri Bölgesi büyük tehditlerle karşılaşma olasılığı en düşük alanlar arasında gösteriliyor.Güney bölgesi, Ukrayna ile olan küçük sınırı ve 2014’ten itibaren Kırım Yarımadası’nın komutasına entegrasyonu nedeniyle son yıllarda önemi artmıştı.

2019 yılında Rus devletiyle Sukhoi firması arasında imzalanan bir anlaşmaya göre; şirket 2028’nin sonuna kadar Rus Ordusuna toplam 76 tane Su-57 teslim edecek.

Kaynak:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here