Kraliyet Donanması ve Hava Kuvvetleri’nin (RAF) ilk F-35B Lightning II savaş uçakları, Atlantik üzerindeki olumsuz hava koşulları sebebi ile bir günlük gecikmenin ardından  6 Haziran’da İngiltere’nin RAF Marham hava üssüne geldi.

Her biri 92 milyon sterline mal olan uçaklar, Güney Carolina’daki ABD Deniz Kuvvetleri üssünden Atlantik boyunca 3 bin millik bir yolculuktan sonra İngiltere’ye ulaştılar.Uçakların İngiltere yolculuğunda en az iki kez havada yakıt ikmali yaptığı belirtildi. ABD Deniz üssünden kalkan beşinci F-35B uçağı havada RAF tankerinden yakıt ikmali yaptıktan sonra Güney Carolina’daki üsse geri döndü.

Dört F-35B Lightning II uçağının İngiltere’nin RAF Marham hava üssüne yerel saat ile saat 8,15’de indiği belirtildi. Uçakların 150 bakım personeli ve pilotları ABD’de eğitim aldı.

F-35 savaş uçakları, II.Dünya Savaşı sırasında yaptığı baskınlar ile ünlenen ve bu güne kadar görev yapan 617 Filo’nun pilotları tarafından uçuruldular.

İngiltere Savunma Bakanı Guto Bebb, “ F-35 savaş uçakları önümüzdeki on yıl boyunca hava gücümüzün omurgasını oluşturacak. Uçakların İngiltere’ye gelişi RAF’ın 100. yıldönümünü kutladığımız bugünlerde tarihi bir anı temsil edecek..” ifadelerini kullandı.

DDC-45160017

İngiltere’nin RAF Marham üssü F-35 savaş uçaklarının ana üssü olacak. Uçaklar için üstte büyük değişikliklere gidildi. Yaklaşık 550 milyon sterlin haracama yapılarak, üs tesisleri yenilendi, uçakların dikey iniş ve kalkışı için yeni pistler yapıldı.

Harrier savaş uçakları gibi dikey olarak iniş yapabilen F-35B Lightning II uçakları, RAF Marham üssüne normal pistten inerek geldi. Yetkililer, uçakların dikey inmemesi için hiç bir sebep yok. Fakat risk yönetimi açısından uçakların şimdilik dikey inişine gerek yok,  önceliğimiz uzun bir sorti uçuşundan gelen uçakların güvenli bir şekilde yere inmesidir. Gelcekte bu uçaklar dikey iniş ve kalkış yapacak dendi.

F-35’ler için “ Geldiğimizi göremezseniz, bizi durduramayacaksınız..” ifadelerini kullanan Hava Kurmay Başkanı Hava Mareşal Sir Stephen Hillier,  F-35B Lightning II uçakları Kraliyet Hava Kuvvetleri ve Kraliyet Donanmasını yeni bir yetenek seviyesine taşıyor. ..” dedi.

Sir Stephen Hillier,  HMS Queen Elizabet uçak gemisine önümüzdeki sonbaharda, F-35B’lerin ilk inişi gerçekleşecek. Silahlı Kuvvetler için önemli bir an olacak diye konuştu.

Beş F-35’in Temmuz ayında RAF Marham üssüne gelmesi bekleniyor.

F35UK2.jpg
F-35B Lightning II  

İSRAİL, F-35 SAVAŞ UÇAKALARINI ÇATIŞMADA KULLANAN İLK ÜLKE OLDU

İsrail Hava Kuvvetleri (IAF) Komutanı Orgeneral Amikam Norkin, İsrail’in F-35 savaş uçaklarını operasyonel bir saldırıda kullanan ilk ülke olduğunu söylemişti. Norkin, “F-35 filosu operasyonel bir filo haline geldi. F-35’i Orta Doğu’nun her yerine uçuyoruz” dedi.

F-35 savaş uçaklarını hava operasyonlarında ilk kullanan ülke İsrail olduğunu belirten Norkin, Suriye’ye bu ay başında yapılan son saldırıda F-35′lerin kullanılmadığını, daha önce gerçekleştirilen operasyonda kullanıldığını açıkladı. Ayrıca Norkin, Lübnan’ın başkenti Beyrut üzerinden uçan F-35′in resimlerini konferansta gösterdi.

İsrail üst düzey görevliler, F-35 savaş uçağının işler durumda olmasına rağmen, IAF’ın bunları işletmek için hala en iyi yolları incelediğini belirtti. Görevliler, ” F-35’in “inanılmaz bir potansiyeli var. IAF şu anda çok çeşitli yeteneklerini en iyi nasıl kullanacağını tartışıyor.” ifadelerini kullandı.

TÜRK DENİZ KUVVETLERİ F-35B UÇAĞI TEDARİK ETMEYİ PLANLIYOR

Türkiye, ABD’den tedarik edeceği ilk F-35A Lightning-II uçağı için gün sayarken önemli bir gelişme Deniz Kuvvetleri cephesinde yaşandı. Deniz kuvvetleri toplam 32 adet kısa mesafe havalanma, dikine iniş (Short takeoff/vertical landing /STOVL)  yapabilen F-35B uçağı tedarik etmeyi planlıyor.

Edinilen bilgiye göre Kuvvet geçtiğimiz günlerde Genelkurmay Başkanlığına bir yazı yazarak Helikopterli Çıkarma Gemisi (Landing Helicopter Dock/LHD) TCG ANADOLU’nun ikizi TCG Trakya’nın inşaatının programa alınmasını talep etti. Kuvvet, yazıda ikinci geminin inşa zamanlamasının hem inşaat süresi hem program maliyeti açısından pek çok avantajının olacağını ifade etti.

Programın ikinci aşamasını TCG Trakya gemisinde konuşlanacak dikine inebilen uçak tedarikinde yaşanıyor. Buna göre kuvvet toplam talep ettiği F-35B uçak sayısını da revize ediyor.

Henüz resmen ABDden talep edilmese de Kuvvet uçak tedarikinde LHD başına 16 uçak planlıyor. Bu çerçevede Sedef tersanesinde inşaatı devam eden her  LHD sınıfı gemi için 16 toplam 32 adet uçak tedariki hedefleniyor. Bütün çalışmalar planlandığı gibi sonuçlanırsa Türkiye, hava kuvvetleri için 100 adet F-35A ve 32 adet F-35B tedarik etmiş olacak.

Kaynak: Royal Navy, BBC, Ajanslar,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here