İran, Pakistan’daki Sünni gruba füze saldırısı düzenledi

0
108

İran salı günü Pakistan’da, Sünni grup Ceyş el Adl’ın üsleri olarak tanımladığı yerlere füze saldırıları düzenledi.

İran devletine bağlı IRNA haber ajansı ve devlet televizyonu, Pakistan tarafından kabul edilmeyen saldırıda füze ve insansız hava araçlarının kullanıldığını bildirdi.

Yarı resmi Fars ve Tasnim haber ajansları Salı gecesi web sitelerinde neredeyse aynı haberleri yayınlamaya devam etse de haberler daha sonra herhangi bir açıklama yapılmaksızın aniden kaldırıldı. İran devlet televizyonunun İngilizce yayın Press TV saldırıyı İran’ın paramiliter Devrim Muhafızlarına bağladı.

İran’da devlet medyasından haberler aniden kayboldu ve yetkililer neler olduğuna dair herhangi bir açıklama yapmadı.

Pakistan’daki yetkililer yorum taleplerine yanıt vermedi.

İsrail’in Gazze Şeridi’nde Hamas’a karşı yürüttüğü savaşla zaten çalkalanan Orta Doğu’da gerilimi daha da tırmandırdı.Nükleer silahlara sahip Pakistan’a İran tarafından yapılacak bir saldırı, uzun süredir birbirlerine şüpheyle bakan iki ülke arasındaki ilişkileri tehdit edecektir.

Pazartesi günü geç saatlerde İran, Irak’ın kuzeyindeki yarı özerk Kürt bölgesinin merkezi olan Erbil kentindeki ABD Konsolosluğu yerleşkesi yakınlarındaki İsrail’e ait “casus karargâhı” olarak adlandırdığı yere ve Suriye’nin kuzeyindeki aşırılık yanlısı IŞİD örgütüyle bağlantılı hedeflere füze fırlattı.

Çok sayıda sivilin ölümüne neden olan saldırıları Irak’ın egemenliğinin “açık bir ihlali” olarak nitelendirdi ve Tahran’daki büyükelçisini geri çağırdı.

Ceyş el Adl (Ceyş-ul Adl), İran’ın güneydoğusundaki Sistan-Belucistan bölgesinde faaliyet gösteren bir Sünni ayrılıkçı grup olarak bilinir. Bu grup, özellikle İran’ın Belucistan eyaletinde etkinlik gösterir ve İran’ın Şii çoğunluğuna karşı çıkışlarını dile getirir.

Ceyş el Adl’ın ana hedefleri arasında İran hükümetine ve güvenlik güçlerine yönelik saldırılar, kaçırma olayları ve sınır bölgelerinde gerçekleştirdiği operasyonlar bulunmaktadır. İran hükümeti, Ceyş el Adl’ı terör örgütü olarak tanımlar ve bu grupla mücadele etmek amacıyla operasyonlar düzenler. Ceyş el Adl’ın faaliyetleri, İran’ın iç güvenlik politikaları ve bölgesel istikrar üzerinde etkiler oluşturmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here