İsrail basınında yayınlanan askeri raporda bir kaç yıl önce ismi açıklanmayan Arap ülkelerinin Hermes 450 insansız hava aracı (İHA) satın almak istediği açıklandı. İsrail’in talebi red etmesi üzerine Arap ülkelerinin Çin yapımı İHA aldığı belirtildi.

İsrail yayın yapan KAN televizyonunda (Israeli Public Broadcasting) Körfezde bulunan bazı Arap ülkelerinin İsrail’den İHA satın almak istediğini, ancak yetkililerin değerlendirmesi sonucu talebin red edildiliği açıklandı.

Askeri sansür sebebiyle ismi açıklanmayan Arap ülkelerinin, Elbit Systems tarafından üretilen insansız hava aracı Hermes 450‘yi satın alma talebinde bulundu. Hermes’in keşif ve gözetleme misyonları ve havadan-yüzeye mühimmat atabilen varyantları bulunuyor.

KAN televizyonu, Körfez ülkelerinden Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri Çin yapımı CAIG Wing Loong insansız hava aracı kullandığını belirtti.

İsrail Savunma Bakanlığı, rapor hakkında yorum yapmadı.

Haberde İHA anlaşması gerçekleşmesede İsrail’in ılımlı Arap devletleri arasındaki ilişkinin bir göstergesi olduğu vurgulandı.

İsrail’in Arap devletleriyle olan ilişkileri yakın zamanda ortaya çıkmaya başladı. Haaretz gazetesinde Amos Harel imzasıyla yer alan bir haberde İsrail merkezli casus yazılım şirketi NSO Group ile Suudi Arabistan arasında “Pegasus” isimli bir casus yazılımın satımına dönük anlaşma yapıldığı yazılmıştı.

Ekim ayı içersinde İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu 20 yıl aradan sonra ilk defa Umman’ı ziyaret ettmişti.İsrail’in Birleşik Arap Emirlikleri ve Umman ile diplomatik ilişkileri bulunmuyor.

Kaynak: KAN, The Times of İsrael,

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here