Ateşkesin sona ermesinin ardından, İsrail yoğun nüfuslu güney Gazze Şeridi’ni hedef alan hava saldırıları başlattı. Cuma günü çatışmaların yeniden başlamasından bu yana, en az 200 Filistinli hayatını kaybetti.

7 Ekim’den bu yana devam eden çatışmalarda Gazze’de ölenlerin sayısı 15,200’ü aştı. Bu kayıpların yüzde 70’inin kadın ve çocuklardan oluşması, sivil kayıpların orantısız yüksek olduğu endişelerini beraberinde getirdi. ABD, İsrail’i Gazze’nin sivil nüfusunu koruma çabalarını artırmaya çağırdı.

Başbakan Binyamin Netanyahu’nun ofisinden yapılan açıklamaya göre, İsrail müzakerelerde “çıkmaza” varılmasının ardından Katar’daki müzakereci ekibini geri çağırdı. Açıklamada, “Hamas terör örgütü, rehin tutulan kadın ve çocukların iadesini içeren anlaşmada üzerine düşeni yerine getirmedi” denildi.

İsrail ordusu, Gazze’de 400’den fazla Hamas hedefini vurduğunu ve çok katlı binalar ile tünellerin yok edildiğini bildirdi. Tahliye uyarıları yayımlandı ve belirli bölgeler tahliye için belirlendi.

Gazze’deki Hamas yönetimindeki sağlık bakanlığı, Cuma günü ateşkesin sona ermesinden bu yana bombardımanlarda ölenlerin çoğunluğunun kadın ve çocuklardan oluştuğunu açıkladı.

Sağlık bakanlığı sözcüsü Ashraf Al-Qidra, CNN’e verdiği demeçte, “Sağlık ekipleri, sivillere yönelik bombardımanın devam etmesiyle birlikte dün sabah insani duraklamanın sona ermesinden bu yana çok sayıda yaralıyla ilgileniyor. Vaka yığılması nedeniyle yaralılar acil servislerde ve ameliyathane önlerinde yerde yatıyor” dedi.

Gazze’deki Filistinli militan gruplar, ateşkese son verilmesinin ardından güney İsrail’e roket saldırılarıyla karşılık verdi. İleriki ateşkese dair görünümler karamsar görünüyor; İsrail müzakerecilerini geri çekti ve Hamas, esir değiş tokuşunun sadece savaşın sona ermesinden sonra gerçekleşeceğini bildirdi.

ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris, sınırların yeniden çizilmesine veya zorla yer değiştirmelere karşı sert bir duruş sergiledi. Biden yönetimi, devam eden çatışma ortamında iki devletli çözümü savunmaya devam ediyor.

Ateşkese sonrası yeniden başlayan çatışmalar, Hamas ve diğer militanlar tarafından alıkonulan esirlerle ilgili endişelere yol açtı. Bu sırada, Hezbollah, Lübnan-İsrail sınırındaki İsrail noktalarına saldırdığını iddia etti, bu da İsrail’den misilleme saldırılarına yol açtı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here