İsrail Savunma Bakanlığı ve savunma sanayi şirketi Elbit Sytems’ın drone ve diğer uçan hedefleri havada vuracak bir lazer silahı geliştirdiklerini açıkladı. Testlerde uçağa entegre Lazer silahı birden fazla insansız hava aracı başarıyla düşürdü.

Yetkililer henüz bir isim verilmeyen lazer silahın İsrail’in çok katmanlı hava savunma sistemine dahil edileceğini belirtiyor. İsrail’in hava savunma sisteminde şu anda kısa menzilli roketleri vurmak üzere kullanılan Demir Kubbe sistemi ve balistik füzelere karşı David’s Sling ve Arrow füze sistemleri bulunuyor.

Test İsrail Hava Kuvvetleri’nin (IAF) “Yanat” füze test birimi, İsrail Savunma Araştırma ve Geliştirme Müdürlüğü (DDR & D) ve İsrail savunma yüklenici fiması Elbit Systems tarafından gerçekleştirildi.Paylaşılan görüntülerde, Lazer silahı, Cessna 208 uçağı arka gövdesinin sol tarafındaki pencereli bir panelin arkasına yerleştirilmiş.

İsrail Savunma Bakanlığı’nın araştırma ve geliştirme bölümünden Tuğgeneral Yaniv Rotem, ilk aşamada hafif hava aracında denenen lazer silahının yaklaşık 1 kilometre menzilde bazı drone’lara karşı başarılı olduğunu belirtti. Rotem, “Bildiğimiz kadarıyla böyle bir müdahale teknolojisini deneyen ve başarılı olan ilk ülke veya ilk ülkelerden biriyiz” dedi.

Cessna 208 uçağına entegre edilen lazer silahı hedef İHA’yı başarıyla düşürdü.

Tuğgeneral Rotem, 20 kilometre menzilli 100 kilowatt’lık prototipin üç-dört yıl içinde hazır hale geleceğini belirtti. Tamamen faal modelin kullanıma hazır hale gelmesinin biraz daha zaman alması bekleniyor.

İsrail Savunma Bakanlığı, Elbit ve devletin savunma sanayi şirketi Rafael de havadan gelen tehditleri karadan imha etmek üzere kullanılacak bir lazer silah sistemi üzerinde çalışıyor.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre bu silahın da menzilinin 8-10 kilometre arasında olması ve 2025 yılına kadar faal hale gelmesi bekleniyor.

Lazer silahın hedefleri havadan vuracak olan modelinin, karadan kullanılan lazer silah gibi kötü hava koşullarından etkilenmemesi ve bulutlar üzerinde de kullanılabilmesi sebebiyle daha avantajlı olduğu belirtiliyor.

İsrail Savunma Bakanlığı’nın daha önceki açıklamalarında, lazer sistemlerinin sert hava koşullarında iyi çalışmadığını belirtmesine rağmen, İsrail’in yeni havadan lazer sisteminin “hava koşullarından bağımsız olarak yüksek irtifalarda uzun menzilli tehditleri etkili bir şekilde engelleyebildiği” iddia ediliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here