İsrail Havacılık ve Uzay Sanayi (IAI) ve İsrail Askeri Endüstrisi Sistemleri (IMI) tarafından yer hedeflerinin yok edilmesi için uzun menzilli  Rampage adlı süpersonik füze geliştirildiği bildirildi. IAI, yeni füze Rampage’ın videosunu yayınladı.

İsrail’in geliştirdiği Rampage füzesi 4,7 metre uzunlukta, 570 kg ağırlıkta ve ses üstü (süpersonik) hızda uçuyor. GPS sistemi sayesinde tüm hava koşullarında gündüz veya gece çalışabilen füze, 150 km menzilden ateşlenerek hedefleri etkisiz hale getirebiliyor.

Rampage füzesi, komuta kontrol, iletişim tesisleri, hava üsleri, bakım merkezleri gibi kritik tesislere karşı kullanılıyor. İsrail Hava Kuvvetleri’nin envanterinde bulunan  F-15, F-16 ve F-35 savaş uçakları, Rampage füzesini ateşleyebiliyor.

IAI’nin Malam mühendislik birimi pazarlama ve iş geliştirme direktörü Amit Haimovich, Kudüs’e verdiği demeçte, Rampage’in hızının ve fiziki formu nedeniyle “tespit edilebiliyor, ancak müdahale edilmesi çok zor”. ifadelerini kullandı.

Haimovich, ” Ortadoğu arenası göze alındığında, hava savunma sistemleriyle korunan alanların, fırlatma platformunu tehdit etmeden bu füzeyle yüksek isabet ile vurulabilecektir…” diye konuştu.

Amit Haimovich, Rampage füzesine yurt dışından talep geldiğini fakat ülkenin kimliğini açıklayamadığını söyledi.

Füzenin hedefleri arasında, yerde konuşlanan savaş uçakları, askeri hava üsleri, iletişim ve komuta merkezleri, bakım merkezleri, altyapılar ve değerli saha hedefleri yer alıyor.

Ayrıca Rampage füzesi, bunkerlerin içerisindeki hedeflerin tahrip olmasına izin veren bir savaş başlığına da sahip.

SURİYE’DEKİ ‘İRAN HEDEFLERİNE’ OPERASYON DEVAM EDİYOR

İsrail’in kuzey sınırlarında gerginlik devam ederken Rampage füzesinin ilan edilmesiyle, İsrail Hava Kuvvetleri’nin sınır ötesindeki İran hedeflerine daha etkin saldırı yapabileceği belirtiliyor.

Üst düzey bir IAF yetkilisi, İsrail Savunma Güçleri’nin, 9 ila 10 Mayıs arasında gerçekleşen saldırıdan bu yana Suriye’deki İran kuvvetlerine karşı operasyonlarını sürdürdüğünü açıkladı.

İsrail Ordusunun (IDF)  yaptığı açıklamada, operasyonun hedefinin Suriye’deki elit İran kuvvetlerinin kullandığı silah depolama tesisleri, lojistik alanlar ve istihbarat merkezleri olduğunu söyledi.Ayrıca operasyon sırasında İsrail Hava Kuvvetleri birçok Suriye Hava Savunma sisteminin yok edildiğini açıkladı.

İsrail güvenlik kaynakları, bu saldırının Mayıs 1974’de Suriye ile varılan anlaşmadan bu yana İsrail tarafından gerçekleştirilen en büyük saldırı olduğunu söylüyor.

Kaynak: JP, Haaretz, C4 Defence, Ajanslar,

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here