İsrail, Türkiye’ye F-35 satışını durdurmak için Washington’da lobi faliyetleri yapmaya devam ediyor. İsrailli yetkililer ve pek çok kişi Washington’un Türkiye’ye F-35  satışını durduracağına inanıyordu fakat geçtiğimiz haftalarda F-35 Projesi kapsamındaki ilk uçak tören ile teslim edildi.

Breaking Defense’de çıkan haberde, Türkiye’ye F-35 uçağının teslim edilmesinin ardından İsrail’in ABD’nin satışı durduracağından pek emin olmadığı  yazıldı. Haberde, İsrail savunma yetkilileri ” Türkiye kağıt üzerinde NATO’nun üyesi, ABD’ye karşı olan ülkeler ile işbirliği yapıyor.Bu teslimat İsrail’in anlayamadığı bir şey…”  ifadelerini kullandı

Ankara’nın Rus yapımı S-400 Hava Savunma sistemlerini satın alacağını Aralık 2017’de duyurduğu belirtilen haberde, Avrupa başkentlerinde NATO müttefiki bir ülkenin Rus yapımı hava savunma sistemini ve F-35 uçaklarını beraber nasıl işletecekleri merak ediliyor ifadeleri kullanıldı.

İSRAİL VE YUNANİSTAN’DA TÜRKİYE’YE KARŞI ‘İTTİFAK’ ARAYIŞI

İsrail, çıkarlarını ön planda tutarak Türkiye’nin güçlü bir savaş uçağına sahip olmasını istemiyor. Son zamanlarda İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, Türkiye’nin uzun süredir problem yaşadığı iki ülke Yunanistan ve Kıbrıs Rum kesimi başkanlarıyla zirve gerçekleştirdi.

İsrail Hava Kuvveteleri (IAF) ile Yunanistan Hava Kuvvetleri Haziran ayı içersinde, Yunan hava sahasında ortak bir tatbikat gerçekleştirdi.

İsrail ordusu yaptığı açıklamada, Yunan Hava Kuvvetleri unsurları ile ortak yapılan tatbikatta, uzun menzilli uçuşlar ile havada yakıt ikmali eğitimi gerçekleştirildiğini duyurdu.

İki sorti arasında iniş yapılmadan gerçekleştirilen tatbikata, İsrail Hava Kuvveteleri 10. filoya bağlı 40 uçak ve tanker uçağı katıldı. Tatbikatın İsrail Hava kuvvetlerinin hazırlık eğitimi kapsamında 2018’de planlanan bir dizi tatbikat olduğu belirtildi.

Geçen yıl İsrail ile Yunanistan arasındaki askeri bağlar giderek arttı. İsrail Savunma Bakanı Avigdor Lieberman meslektaşı Yunan Savunma bakanını İsrail’de ağırlarken, İsrail Genel kurmay başkanı (IDF) Gadi Eisenkot, ilk kez Yunan mevkidaşı tarafından Yunanistan’da ağırlandı.

PENTAGON: F-35 KONUSUNDA HENÜZ KARAR VERMEDİK

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Albay Rob Manning, Türk F-35 savaş uçağı pilotları ve bakım personelinin kısa bir süre içinde Arizona’da uçuş eğitimlerine başlayacağını ve ABD hükümetinin, Türkiye’nin F-35 programına katılımı konusunda henüz herhangi bir karar vermediğini söyledi.

Haftalık basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Albay Manning, “Türkiye’nin iki F-35 uçağının Arizona’daki Luke Hava Kuvvetleri Üssü’ne vardığını biliyoruz. Türk pilotları ve bakım personeli de Luke Hava Kuvvetleri Üssü’ne vardılar ve kısa bir süre içinde uçuş akademisine başlayacaklar” dedi.

ABD Kongresi’nde F-35 uçaklarının Türkiye’ye verilmesinin engellenmesine yönelik girişimlere de değinen Manning, “ABD hükümeti, henüz Türkiye’nin F-35 Müşterek Taaruz Uçağı Programı’na katılımı konusunda bir karar vermedi. Türkiye yakın ve kilit bir NATO müttefiği ve 2002’den beri F-35 programının uluslararası katılımcısıdır.” şeklinde konuştu.

İSRAİL F-35’LERİ OPERASYONDA KULLANAN İLK ÜLKE

İsrail Hava Kuvvetleri (IAF) Komutanı Orgeneral Amikam Norkin, İsrail’in F-35 savaş uçaklarını operasyonel bir saldırıda kullanan ilk ülke olduğunu söyledi. Norkin, “F-35 filosu operasyonel bir filo haline geldi. F-35’i Orta Doğu’nun her yerine uçuyoruz” dedi.

İsrail Hava Kuvvetleri (IAF) Komutanı Orgeneral Amikam Norkin bu açıklamaları,  İsrail Savunma Bakanlığı tarafından düzenlenen ve dünyadaki ordulardan kıdemli subayların katıldığı konferansta yaptı.

General Amikam Norkin, bu ayın başlarında Suriye’ye gerçekleştirilen hava operasyonlarında, Suriye’den yerden havaya 100 yakın füze  fırlatıldığı, karadan karaya atılan 32 tane roketin İran tarafından atıldığını söyledi.

F-35 savaş uçaklarını hava operasyonlarında ilk kullanan ülke İsrail olduğunu belirten Norkin, Suriye’ye bu ay başında yapılan son saldırıda F-35′lerin kullanılmadığını, daha önce gerçekleştirilen operasyonda kullanıldığını açıkladı. Ayrıca Norkin, Lübnan’ın başkenti Beyrut üzerinden uçan F-35′in resimlerini konferansta gösterdi.

İSRAİL, F-35 UÇAKLARINI MODİFİYE EDEREK “BAĞIMSIZ HALE”GETİRİYOR

Hava Kuvvetleri yetkilileri, F-35I “Adir” savaş uçağını “süper-istihbarat toplayıcısı” ve “oyun değiştirici” olarak tanımlıyor.

İsrail Hava Kuvvetleri’nin “Altın Kartal” filosunda şu anda dokuz F-35I “Adir” görev yapıyor. Bu yıl altı adet F-35I’in filoya katılacağı belirtiliyor.

İsrail şimdiye kadar 50 adet F-35 satın almaya karar verdi. Uçaklar yerel olarak geliştirilen elektronik savaş ekipmanları ve silahlarla donatılacak.

İsrail’in her aldığı uçağın adında “İ” ilavesi vardır. Bu da ülkenin uçak üzerinde yaptığı değişikliklerin bir ifadesi bir marka gibidir. Bu sebeple F-35’lere takılan isim ise “Adir” olarak tespit edilmiştir.

İsrail, F-35 üretimine katılan ülkelerden biri. Amerika’dan gelen  F-35’ler modifiye edilerek yerel sistemler ekleniyor.Uçağın navigasyon sistemleri, haberleşme, komuta kontrol, yönetim kısmı, hatta silahları üzerinde dahi değişikliklere gidiliyor.

Devlete ait Israel Aerospace Industries (IAI) şirketi,  F-35 uçaklarının merkezi aviyonik sistemi için özel olarak geliştirdiği ‘C4 sistemini’ yerleştirecek.

IAI şirketinin Lahav Bölüm müdürü Benni Cohen, “IAI, hali hazırda gelmiş olan ilk uçak için, monte edilecek C4 sistemini  üretmeye başlamıştır. Bu  İsrail hava Kuvvetleri  için yeni bir bağımsızlık düzeyidir. Gelecekte daha başka geliştirdiğimiz yetenekleri de F-35I’ye  monte edebilme imkanının önünü açmaktadır” ifadelerini kullandı.

Silah donanımı için ise, İsrail Hava Kuvvetleri ve Devlet şirketi  Rafael Advanced Systems Ltd., Lockheed Martin ile beraber, Israil yapımı Spice 1000 elektro-optik stand-off füzesini, F-35 iç taşıma bölgesine (gövdeye) uyarlamaya çalışıyor.

Ayrıca, Elbit Systems in sahibi olduğu Cyclone Ltd de, F-35’in taşıdığı yakıt miktarı olan 8.5 tondan daha fazla yakıt taşıyabilmesini sağlamak için, harici yakıt tankları üzerinde çalışıyor. Daha sonraki aşamalarda, İsrail Savunma Bakanlığına yakın endüstri çevreleri ile Lockheed Martin beraber, konformol yakıt tanklarıyla uçağın menzilini arttırma çalışması yapacaklar.

Proje ortağı olarak İsrail firmaları, F-35’in bazı bölümlerinin geliştirilmesine de katkıda bulunuyor. Bunlardan biri de bu uçakta kullanılacak III. nesil pilot kaskı. İsrail Elbit firması bir Amerikan Rockwell Collins firmasıyla ortak bu kaskı geliştiriyor.

Kaynak: Breaking Defense, Sputnik, Ajanslar, Haaretz, Hürriyet,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here