İsviçre Hükümeti envanterindeki savaş uçakları filolarını değiştirmek amacıyla başlattığı Air2030 ihalesini, Lockheed Martin F-35A savaş uçağının kazandığını açıkladı. Ayrıca Hükümet, Raytheon’dan beş Patriot Hava Savunma Sistemi alınmasını destekleyeceğini bildirdi.

İsviçre hava savunma sistemlerinin 2030’da hizmet ömrünü sonuna yaklaştığından, yeni sistemler için hararetli tartışmalar yaşanıyordu. Hükümetten yapılan açıklamada “Federal Konsey” seçilen iki sistemin “gelecekte İsviçre nüfusunu hava tehditlerinden korumak için en uygun sistem olduğundan emindir” denildi.

Hükümetin kararı İsviçre parlamentosuna sunulacak, aynı zamanda solcular ve anti-militaristlerin bir halk oylaması arayışında oldukları ve sandıkta itiraz edilme riski de bulunduğu belirtildi.

Air2020 ihalesine F-35’in yanı sıra Eurofighter Typhoon, Dassault Rafale, Saab Gripen-E ve Boeing F/A-18E/F Super Hornet uçakları katıdı. İsviçre hükümeti 36 adet F-35A uçakları için yaklaşık 6 milyar İsviçre Frangı (6,5 milyar ABD Doları) harcayacak.

İsviçre hükümeti kara tabanlı hava savunma sistemi içinde, PATRIOT Hava Savunma Sistemi ve Fransız Eurosam tarafından SAMP / T arasından PATRIOT sistemini destekleyeceklerini açıkladı. Hükümet yaptığı değerlendirmede, bu iki sistemin en düşük toplam maliyetle en yüksek toplam faydayı sunduğu belirtildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here