Japon ‘F-4EJ Fantom’ uçakları vedaya hazırlanıyor

0
1660

Japonya Öz Savunma Hava Kuvveti’nde (JASDF) 48 yıldır görev yapan F-4EJ Fantom II uçakları vedaya hazırlanıyor.Tokyo’nun kuzeyinde Hyakuri Hava üssünde Fantom uçaklarının emekliliğini kutlamak için hava gösterisi düzenlendi.

JADSF’nin 302.Filoya ait F-4EJ Fantom II uçakları Mart 2019’da Lockheed Martin F-35A savaş uçaklarıyla değiştirilecek.Hava kuvvetlerinde görev yapan 301.ve 501. Fantom filoları 2020 yılına kadar kademeli değiştirilmesi planlanıyor.

Fantom filolarına ev sahipliği yapan Tokyo’nun kuzeyinde Hyakuri, Ibara Hava üssünde uçakların emekliliğini kutlamak için hava gösterisi düzenlendi. Etkinliği yerel ve uluslararası havacılık meraklısı birçok kişi takip etti.302.Filoya ait farklı renklere boyanmış Fantom uçakları ziyaretçilerin ve fotoğrafçıları ilgisini çekti.

Japonya Öz Savunma Hava Kuvveti 1960’ların sonlarında 154 adet F-4EJ Phantom II ve RF-4E uçağını envantere aldı. Japon firması Mitsubishi Heavy Industries F-4EJ’leri üretirken, RF-4E‘ler doğrudan Amerikan şirketi McDonnell-Douglas’dan satın alındı.

Japonya 2012 yılında Lockheed Martin ile  42 adet F-35A tedariği için anlaşma imzalamıştı.  301. ve 302.Filoları F-35 uçaklarına geçişi tamamlandıktan sonra kalıcı olarak Misawa’ya konuşlanacak.

Geçtiğimiz günlerde Japonya basınında çıkan haberde, Japonya yerel eğitim merkezinden ilk defa mezun olan beş F-35 pilotu operasyonel filoda  görevlerine başlayacağı belirtilmişti.

JAPONYA DAHA FAZLA F-35 İSİTİYOR

Nikkei Asian Review gazetesinde çıkan haberde, Japonya’nın gücünü arttıran Çin’e karşı 100 adet F-35 daha almaya hazırlandığı belirtildi.Haberde Japon hükümetinin, Aralık ortasında Ulusal Savunma Programını kabul ettikten sonra F-35 alımını onaylamasının beklendiği kaydedildi.

Nikkei gazetesi bu çerçevede Japon hükümetinin bakımı güçleşen F-15 uçaklarının yerine 100 adet F-35 uçak siparişi vermeye hazırlandığını bildirdi.

İsmi açıklanmayan savunma yetkililerine dayanarak yapılan haberde Japonya’nın ABD Deniz Piyadelerinin kullandığı dikine iniş ve kalkış yapabilen F-35B varyantıyla ilgilendiği belirtildi.

Japonya Savunma Bakanı Takeshi Iwaya düzenlediği basın toplantısında F-35B’nin değerlendirildiğini fakat nihai bir kararın alınmadığını söyledi.

Envanterde bulunan iki İzumo sınıfı helikopter gemilerinin F-35B’lere uygun olduğu raporu geldikten sonra savunma bakanlığının F-35B lerin alımını gündeme getirdiği belirtiliyor.

Japonya’da yayınlanan Mainichi gazetesine konuşan yetkililer, İzumo sınıfı helikopter gemilerinden hariç üçüncü bir uçak gemisinin inşaa edilemsinin planlandığını söyledi.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here