ABD Dışişleri Bakanlığı Japonya’ya 3 Milyar 295 milyon dolar değerinde 73 adet Standart Füze-3 (SM-3) Blok IIA satışını onayladığı bildirildi.

Savunma Güvenliği İşbirliği Ajansı 27 Ağustos tarihinde kongreye gerekli sertifikayı verdiği belirtildi. Japonya 73 adet SM-3 Blok IIA ile birlikte, MK 29 taşıma, depolama ve nakliye (PHS & T) kitleri, teknik yardım, mühendislik ve lojistik destek hizmetleri alacak.

Satış açıklamasında, “Bu satış Asya-Pasifik bölgesinde siyasi istikrar ve ekonomik ilerlemeye bir ivme kazandıracak, müttefiklerin güvenliğini arttırarak ABD’nin dış politikasını ve ulusal güvenliğini destekleyecektir.” değerlendirmesi yer aldı.

ABD firması Raytheon tarafından üretilen ve geliştirilen Standard Missile SM-3 füzesi Kıtalararası Balistik Füzelere (ICBM) karşı hem karada hem denizde Atmosfer dışı savunma yapabilen füze sistemidir.

Aegis Silah Sistemi‘nin parçası olan Standard Missile SM-3 füzesi, balistik füzeleri durdurmak için (hit-to-kill) teknolojisini kullanmaktadır.Bu teknoloji balistik füzeyi darbeyle doğrudan çarpıp imha eder.Bu nedenle KW (kinetik Savaş başlığı) taşır.Bu başlık patlayıcı madde taşımaz füzenin kazandığı hızla hedefi çarpıp yok eder.

SM-3 Füze sisteminin hem kara hem deniz tabanlı olması balistik füze savunmasında büyük esneklik sağlamaktadır. Balistik füze savunması olmayan ülkeler için SM-3 geniş alanların korunmasına imkan vermektedir. Diğer füze sistemleri ile karşılaştırdığımızda daha az kurulum ile daha geniş alanların savunması yapılabilmektedir.

Japonya, Kuzey Kore’ye karşı savunma kapasitesini geliştirmek için kara ve Deniz konuşlu Aegis Ashore füze savunma sistemini satın almayı planlıyor. Japon Öz Savunma Kuvvetleri’nin elinde bulunan altı destroyerini Aegis BMD (Balistik Füze Savunma) kapasitesi olacak şekilde değiştiriyor. 2018 yılı itibari ile altı geminin beşi Aegis sistemi entegre edildi. Japonya 2013 yılında iki adet destroyer siparişi vermişti bu gemilerde de Aegis sistemi olacak, gemilerin 2020 ve 2021’de hizmete girmesi bekleniyor.Japonya 8 adet Aegis destroyerinde SM-3 füzelerini kullanarak Balistik Füze Savunması yapabilecek.

Japonya, SM-3 Block IIA füzesinin geliştirilmesi konusunda ABD ile işbirliği yapıyor.Füzenin geliştirilmesi için mali destekte bulunan Japonya, Kara tabanlı iki adet ‘Aegis Ashore’ sistemi tedarik etmeyi ve işletmeyi planlıyor. Bu sistemlerden ilki Doğu Japonya Yamaguchi’deki Akita Eyaletindeki Kara Öz Savunma Kuvvetleri (GSDF) tesislerinde, ikincisi Japonya’nın batısındaki bir şehirde Japon Ordusu tarafından işletilecek. İki sistemin Lockheed yapımı radarla donatılması bekleniyor.Japon basınında çıkan haberlerde, ABD ve Japonya’nın gelecek nesil radar teknolojisini birlikte geliştirmek istedikleri yazıldı.

SM-3 füzelerini ABD ve Japonya dışında Güney Kore’de satın almak istiyor. Ekim 2018’de Güney Kore basınında çıkan haberlerde, Güney Kore ordusu, Kuzey Kore’den gelen potansiyel balistik füze saldırılarını engellemek için gemi tabanlı SM-3 füzelerini almaya karar verdiği açıklandı.

Ayrıca SM-3 füzeleri ile İngiltere, Hollanda, İspanya, Almanya, Danimarka ve Avustralya yakından ilgileniyor, kara veya deniz tabanlı sistem tedarik etmek istedikleri gündeme geliyor.

Standard Missile 3 (SM-3) füzesi Avrupa Füze Savunma sisteminin önemli bir parçasıdır. ABD Donanması Agesis destroyerlerinde bulunan SM-3 füzeleri Avrupa kıyılarına konuşlandırırken, Romanya’da kara tabanlı SM-3 füzeleri Avrupa’nın korunmasında görev yapmaktadır. Bir sonraki SM-3 füze sistemi Polonya’da devreye girdiğinde tüm Avrupa Kıtalararası Balistik Füze (ICBM) tehditine cevap verebilecek kapasiteye ulaşmış olacak.

Kaynak: Defense Security Cooperation Agency, defense-aerospace, Ajanslar,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here