Japonya, Amerika’nın önde gelen silah firmalarından Lockheed Martin’den F-22 Raptor savaş uçakları ile F-35 Lightning II uçaklarına dayalı yeni bir savaş uçağı tasarlamasını isteyeceğini duyurdu.

Japonya Savunma Bakanlığı yetkilileri, Lockheed Martin firması ile yeni savaş uçağı konusunda fikir alışverişinde bulunduklarını söyledi. ABD hükümeti hassas askeri teknoloji sahibi F-22 Raptor savaş uçaklarının ihracatını yasaklıyor.

Japonya, ABD’ den Çin’in askeri alandaki ilerlemelerine karşı yüksek teknoloji uçak tasarımı ve yazılım ihracatının serbest bırakmasını istiyor. ABD başkanı Donald Trump, silah ihracat politikasını elden geçirme vaadinde bulunmuştu.

Askeri kaynaklar Japonya’nın istediği yeni tasarım uçağın F-22 ve F-35‘i birleştirecek ve her ikisinden de üstün olabiliceğini söylüyor.

Japonya hava sahasını ihlal eden Çin ve Rus  savaş uçaklarını ve Kuzey Kore’nin artan nükleer ve balistik tehdidini önlemek için yeni nesil savaş uçaklarına ihtiyaç duyuyor. Japonya envanterini modernize etmek için gelecek 6 yılda en az 20 adet F-35A savaş uçağı daha alacağı belirtiliyor. Japon Hava Kuvvetleri’nin ihtiyaçları doğrultusunda geçen yıl 42 adet F-35A model savaş uçağı ordu envanterine girmişti.

Kaynak: Reuters, Janes’s 360, Ajanslar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here