İsrail’de düzenlenen dört ülkenin katıldığı ‘Mavi Bayrak’ tatbikatına İsrail ve İtalya Hava Kuvvetleri’ne mensup F-35 uçakları katıldı. Tatbikata katılan F-35 uçakları Rus füze savunma sistemi S-400’e karşı koyma taktikleri icra etti.

İsrail’in güneyindeki Ovda Hava Kuvvetleri Üssü’nde gerçekleştirilen Mavi Bayrak tatbikatına İsrail, ABD, Yunanistan, Almanya ve İtalya’dan toplam 725 personel katıldı. İki yılda bir dünelenen tatbikatta alçak irtifa uçuşları, hava savunma sistemlerine taaruz eğitimleri icra edildi.

İsrailli pilotların yanı sıra Amerikan, Alman, İtalyan ve Yunan pilotlarının da katıldığı tatbikatta İsrail Hava Kuvvetleri’ne ait birkaç 5. nesil F-35I ve F-16I avcı uçaklarının, ayrıca diğer ülkelere ait 30’un üzerinde F-16, F-35 ve Eurofighter Typhoon jetlerinin yer aldığı kaydedildi.

Mavi Bayrak tatbikatı ile İsrail, ABD, Yunanistan, Almanya ve İtalya’nın hava kuvvetleri arasındaki birlikte çalışabilirliği geliştirmek amaçlanıyor. İsmini açıklamayan İsrail ordu kaynağı, beşinci nesil savaş uçakları ile dördüncü nesil savaş uçaklarının ortak harekat düzenleme yetenekleride bu tatbikatta test edildiğini belirtti.

Tatbikatın Negev Çölü’nde, Gazze Şeridi’ndeki çatışma bölgesinin yakınında gerçekleştiği belirtildi.

Breaking Defense portalının haberine göre, İsrail’in ev sahipliğinde Ovda Hava Üssü’nde gerçekleşen Mavi Bayrak hava tatbikatında İsrail Hava Kuvvetleri, ABD ve Avrupa ülkelerinden müttefikleri ile birlikte Rus füze savunma sistemi S-400’e karşı koyma taktikleri icra etti.

Avcı uçaklarının hava çatışması ve hava savunma sistemlerine saldırı taktikleri icra ettikleri belirtilen haberde, Rus S-400 füze savunma sistemlerinin imitasyonu için Amerikan yapımı MIM-104 Patriot sistemlerinin kullanıldığı kaydedildi.

İsrail 2016 yılından buyana F-35I uçaklarına sahip ve İsrail 2018’de F-35I uçaklarınında kullanıldığı 200’den fazla hava saldırısı gerçekleştirdiğini açıklamıştı.

Kaynak: Ajanslar, Defence News, Sputnik,

Mavi Bayrak 2019 katılan Yunanistan Hava Kuvvetleri personeli
Mavi Bayrak tatbikatına katılan Alman Eurofighter EFA 2000 Ovda Hava üssünden kalkış yapıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here