Baykar Savunma tarafından geliştirilen Bayraktar KEMANKEŞ mini akıllı seyir füzesi, ilk atış testini Edirne, Keşan’da gerçekleştirdi.

BAYKAR açıklamasında, KEMANKEŞ mini akıllı seyir füzesinin motorlu atış testini başarıyla gerçekleştirdiğini duyurdu.

KEMANKEŞ mini akıllı seyir füzesi, test sırasında hava aracının salma/harici yük istasyonunda çalıştırıldı. Motorun çalışma hızıyla ilgili bazı limitlerden dolayı hava aracından bırakılmadan önce çalıştırılıp rölantiye alındıktan sonra mühimmat bırakılıyor. Bu yöntem sayesinde motorun çalışması garanti altına alınıyor ve mühimmatın yanlış bir hedefe gitmesi engelleniyor.

Mini Akıllı Seyir Füze, IDEALAB ürünü IL170 Turbojet Motoru kullanılarak geliştirildi. IDEALAB ürünü IL170 Turbojet Motoru, yüksek performanslı ve düşük maliyetli bir jet motoru olarak tasarlanmıştır. IL170 Turbojet Motoru, 170 N itme kuvveti sağlayan ve 1.85 kg ağırlığında olan kompakt bir motordur. Hafif uçaklar, insansız hava araçları ve roketler için ideal bir seçim olan IL170 Turbojet Motoru, KEMANKEŞ’e 0.3 Mach seyir ve 0.7 Mach dalış hızlarına sahip olma avantajı sunacak. Ayrıca, boyutlarına oranla oldukça uzun bir menzil (200 km+) sağlayacak.

IL170 Turbojet Motor üreticisi İdealab R&D Türkiye’de Tekno-Park’ta faaliyet gösteren bir Ar-Ge şirketidir.Firma Enerji, otomotiv, savunma, sağlık, yazılım ve elektronik gibi farklı alanlarda  çalışmaktadır. 

KEMANKEŞ (KAGEM), stratejik hedeflere karşı kullanılmak üzere Baykar tarafından milli ve özgün olarak geliştirilen kanatlı gezen mühimmattır.

Bayraktar Akıncı TİHA, Bayraktar TB2 SİHA ve Bayraktar TB3 SİHA’larından atılabilmektedir. Yaklaşık 1 saat havada kalabilen Kanatlı Gezen Mühimmat, sahip olduğu jet motoru sayesinde hızlı bir şekilde düşman gerisindeki en riskli hedeflere karşı etkinlik gösterebilme kabiliyetine sahiptir.

Yapay zeka destekli optik güdümlü sistemi sayesinde hedefini tanıyarak, zorlu hava şartlarında dahi tam isabet kabiliyetine sahiptir.

Bayraktar KEMANKEŞ (KAGEM) mini akıllı seyir füzesi, TB2 SİHA’nın stratejik hedeflere yönelik saldırı kabiliyetini üst seviyelere çıkaracak. TB2 üzerindeki mühimmatların tamamı lazer güdümlüdür. Lazer güdümlü mühimmatla hedefi görebilmeniz gerekmektedir. Hedefi görebilmek için yaklaşmanız gerekmektedir, bu da TB2’yi tehdit bölgesine sokmaktadır. KEMANKEŞ, TB2 ile sürekli hava-hava iletişim bağlantısı sayesinde çok uzak mesafelerden, TB2’nin göremediği noktalardan stratejik hedeflere saldırı yapabilme özelliği sağlar. Böylece TB2 risk altına girmeden görev yapabilir.

Şu anda hava-hava iletişim mesafesi yaklaşık 50 kilometredir ve gelecekte bu mesafe 100 kilometreye kadar çıkacaktır. Bu rakamlar, kamera görüntüsünün TB2’ye ve ardından yer kontrol ünitesine iletilebilmesi için gereken menzili temsil etmektedir. KEMANKEŞ mini akıllı seyir füzesinin uçuş menzili ise 250 kilometredir.

KEMANKEŞ, güdümünü üzerindeki gimbal kamera sistemi sayesinde sağlıyor. Yapay zeka yazılımlarıyla hedefi tanımlıyor. Yüklediği her hedefi öğreniyor ve daha yüksek oranda hedefi bulmasına yardımcı oluyor.

Bayraktar TB2, TB3 ve Akıncı TİHA olarak geliştirilen bütün İHA’larda taşınabilecek ve atılabilecek. Menzil olarak TB2’den 100 kilometreyi bulurken, TB2’nin menziline eklendiğinde bu menzil ciddi oranda artmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here