MSB: F-16 tedariki herhangi bir şarta bağlı değil; ABD’nin F-35 açıklamaları iyi niyet beyanı

0
140

Milli Savunma Bakanlığı, F-16 tedariki ve modernizasyonun herhangi bir şarta bağlı olmadığını ve sürecin 26 Ocak’ta başladığını kaydetti. Kaynaklar ABD’nin F-35 konusundaki açıklamalarını ise “iyi niyet beyanı” olarak değerlendirdiklerini açıkladı. 

Milli Savunma Bakanlığı’nın (MSB) haftalık bilgilendirme toplantısında ABD’den Türkiye’ye F-16 satışı süreci ve Türkiye’nin F-35 programına dahil edilmesi iddialarıyla ilgili açıklamalar yapıldı. 

MSB Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Tuğamiral Zeki Aktürk, “Hava Kuvvetleri Komutanlığımızın ihtiyaçları doğrultusunda 40 yeni F-16 Blok-70’in tedariki, mevcut 79 adet F-16’nın ise modernize edilmesi ile bunlara ait mühimmat, malzeme ve teçhizatları içeren talebimizin ABD kongresindeki onay süreci 26 Ocak’ta başlamıştır.”  dedi.

Aktürk konuşmasına şöyle devam etti: “Teklif ve kabul mektupları tarafımıza ulaştığında takvim üzerinde çalışmalara başlanacak ve böylece projelerin maliyeti de net olarak ifade edilebilecektir. Talep edilen mühimmat istekleri harekat ihtiyaçları, envanter durumu ve teknik gereklilikler göz önüne alınarak detaylı bir çalışma sonucunda yapılmıştır. Bazı Yunanistan kaynaklı haber sitelerinde iddia edildiğinin aksine F-16 tedariki ve modernizasyonu konusu herhangi bir şarta bağlı değildir”

ABD’NİN F-35 AÇIKLAMALARI İYİ NİYET BEYANI 

Bakanlık kaynakları ayrıca, ABD tarafından yapılan F-35 ile ilgili son açıklamalara ilişkin, “Bu konu çok konuşuldu, tartışıldı. Her iki ülkenin duruşunda şu an herhangi bir değişiklik yok. ABD tarafından gelen açıklamaları bu aşamada bir iyi niyet beyanı olarak değerlendirmek gerekir. Bu konuda herhangi bir değişiklik veya gelişme olursa bilgilendirme yaparız” değerlendirmesinde bulundu.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby, günlük basın brifinginde F-35’lere ilişkin bir soruyu yanıtlayarak “Bu konudaki görüşmelerimiz sürüyor, eğer Türkiye bu konudaki endişelerimizi giderebilirse ondan sonra F-35 programına katılımı restore edilebilir” demişti. 

EUROFIGHTER TALEBİMİZ DEVAM EDİYOR 

Türkiye’nin Eurofighter Typhoon savaş uçağı talebinin devam edip etmediğine dair soru üzerine, “Talebimiz devam etmektedir. Konsorsiyum ülkelerinden Almanya’nın bu konudaki olumlu yaklaşımı beklenmektedir. Görüşme ve çalışmalara devam edilmektedir” yanıtını verdi.

YERLİ MOTOR VURAN ARACININ MUAYENE VE KABUL FAALİYETLERİ TAMAMLANDI 

Basın toplantısında, Kara Kuvvetleri Komutanlığına muhtelif miktarlarda; Yerli motorlu Vuran aracının, Zırhlı Tanksavar Aracı-UMTAS CİRİT/Paletli (ZTA-UC/P) silah sisteminin, Taktik İHA sisteminin muayene ve kabul faaliyetleri tamamlandığı açıklandı. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here