Milli Savunma Bakanlığı, Suriye Rejime ait iki adet SU-24 tipi uçağın düşürüldüğünü açıkladı.

Milli Savunma Bakanlığının açıklamasında, “Bir SİHA’mızı düşüren Hava Savunma Sistemi ile diğer iki Hava Savunma Sistemi imha edilmiş, uçaklarımıza taarruz eden Rejime ait iki adet SU-24 tipi uçak düşürülmüştür.” denildi.

Pilotların Suriye tarafına atladığı bildirildi.

Bu arada Beşşar Esad rejiminin saldırılarına karşılık veren Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), rejimin Halep’teki bir havaalanını kullanılamaz hale getirdi.

Halep kent merkezinin dış kesimlerindeki Neyrab askeri havaalanı, Esad rejiminin İdlib’deki TSK unsurlarına ve sivillere yönelik saldırılarda sıkça kullandığı üslerden biri olarak biliniyordu.

TSK’nın dün SİHA’lar ve ateş destek vasıtalarıyla yaptığı vuruşların ardından Neyrab askeri havaalanı ağır hasar alarak kullanılamaz hale geldi.

Rejim ordusu, önceki gün TSK tarafından hedef alınan Halep’in doğusundaki Kuveyras askeri havaalanındaki hava araçları ve ekipmanlarını Neyrab’a nakletmişti.

Yerel kaynaklar, Neyrab askeri havaalanının kullanılamaz hale gelmesiyle rejimin hareket alanının biraz daha kısıtlandığını belirtti.

Kaynak:MSB, Ajanslar, NTV,

Konum bilgiler anlık olarak Datalink üzerinden F-16’ya iletildi. Buradan da uçuşta olan füzeye nakledildi.Türkiye’nin bu olayda etkinliğini kanıtlayan operasyonel gücü işte bu ağ merkezli NATO uyumlu mimariye dayanıyor. Anlık istihbarata dayalı birlikte hareket edebilen vurucu bir güç.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here