Mutabakat Muhtırası (MoU) Nijerya Deniz Kuvvetleri Komutanı Koramiral Awwal Zubairu GAMBO (Solda) ile Dearsan Tersanesi Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Yıldırım (sağda) tarafından imzalandı.

Dearsan Tersanesi ile Nijerya Donanması, amiral gemisi ARADU’nun (F98) tadilatı ve yenilenmesi, ayrıca Tuzla sınıfı devriye botu ihracatı için bir Mutabakat Muhtırası (MoU) imzaladı.

Mutabakat Muhtırası (MoU), Nijerya Deniz Kuvvetleri Komutanı Koramiral Awwal Zubairu GAMBO ve Dearsan Tersanesi Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Yıldırım tarafından imzalandı.

Ayrıca, anlaşma kapsamında Dearsan, NNS ARADU’nun modernizasyonuna ek olarak Nijerya Donanması’na bir adet Tuzla sınıfı Karakol Gemisi teslim edecek.

İsmini Nijerya’nın en büyük nehirlerinden biri olan Aradu Nehri’nden alan NNS ARADU fırkateyni, 1980’lerde Almanya’da inşa edilmiş ve 1982 yılında hizmete girmiştir. Almanya’da Blohm + Voss tersanesi tarafından inşa edilen beş MEKO 360 Firkateynden biri olan gemi, Nijerya Donanması için özel bir varyantta üretilmiştir.

Nijerya Donanması’nın amiral gemisi ARADU’nun (F98)
………………………………….

NNS ARADU, 125 metre uzunluğunda ve 3.400 ton deplasmana sahip bir fırkateyndir. Geminin başlıca görevleri arasında deniz güvenliğini sağlama, kıyı güvenliğini destekleme, deniz operasyonları yürütme ve insani yardım görevlerine katılma yer almaktadır. Geminin silah sistemleri ise 127 mm baş topu, 4 adet 40 mm top, 1 adet 8’li Apside nokta hava savunma füzesi fırlatıcısı ve 8 adet OTOMAT gemisavar füzeden oluşmaktadır.

Dearsan Tersanesi’nin dizayn, entegrasyon ve inşası sorumluluğunda, Nijerya Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın ihtiyaçları doğrultusunda üretimine başlanan 2 adet 76 metre Açık Deniz Karakol Gemisi için, gemi omurgalarının kızağa konulması töreni Dearsan’ın Tuzla’da bulunan tersanesinde 16 Eylül 2022 tarihinde gerçekleştirildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here