ABD Savunma Bakanlığı’nın (Pentagon) Operasyonel Test Birimi, ABD’nin en pahalı silah sistemi F-35 savaş uçaklarının yerdeki hedefleri vurmadaki isabet oranının ‘kabul edilemez’ derecede düşük olduğunu tespit etti.

Bloomberg’in aktardığına göre Pentagon’un Operasyonel Test Müdürü Robert Behler, Lockheed Martin tarafından 428 milyar dolarlık bir proje kapsamında üretilen savaş uçağıyla ilgili yıllık değerlendirme raporunda uçağın uçuş kabiliyetiyle ilgili önemli bir kusura yer vermedi.

Ancak değerlendirmede, 22 milyar dolar değerindeki dördüncü aşamaya geçilmeden önce güvenlik veya savaş kabiliyetini etkileyen ‘düzeltilmesi gereken’ birinci kategori 13 sorundan bahsedildi.

Behler’in değerlendirmesine göre F-35 savaş uçağında Eylül 2018’de 917 olan yazılım açığı, Kasım itibariyle 873 olarak belirlendi.

2018’de tespit edilen siber güvenlik zaaflarının giderilmesine rağmen hala yeni açıklar tespit edildiği ifade edilen değerlendirmede, güvenilirlik, uçakların kullanılabilirliği ve bakım sistemleri konusundaki sorunlar da not edildi.

Eksik testlere ve henüz çözülmemiş kusurlara rağmen Kongre F-35 savaş uçaklarının alımlarını hızlandırmaya devam ediyor. 2018’de 20, 2019’da 15 bu sene ise 20 savaş uçağı daha sipariş edildi.

Değerlendirmede, Rus, Çin, Kuzey Kore ve İran hava savunmaları için tasarlanmış 64 farklı içeriğe sahip simülatör testlerinde elde edilen bulgulara yer verilmedi.

F-35 savaş uçağı, Polonya ve Singapur gibi yeni uluslararası müşteriler çekmeye devam ediyor.

Savaş uçağının en büyük yabancı müşterisi Japonya, Avustralya ve ABD.

Kaynak: Şarkul Avşar,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here