Türkiye’nin hava savunma sistemi için Rusya’dan satın aldığı S-400 sistemi Sinop Atış Alanı’ndaki testlerini tamamlanmasının ardından, Ankara Murted Hava Meydan Komutanligi’na geri intikal etti.

Açık kaynaklara ve sosyal medya hesaplarına yansıyan görüntülerde S-400 sisteminin Sinop’a intikali ve test görüntüleri yayımlanmıştı.Fakat resmi olarak herhangi bir açıklama yapılmadı.Bugün ise S-400 sisteminin Ankara Murted Hava Meydan Komutanligi’na geri intikal görüntüleri sosyal medyada yer aldı.

Atışa ilişkin yayınlanan NOTAM’da atışın 5-16 Ekim tarihlerinde gerçekleşeceği açıklanmıştı. NOTAM nedeniyle Sinop Havalimanı’ndan yapılacak uçuşlar da belli saat aralıklarında iptal edildi. Sinop Atış Alanından Ordu Ünye’ye kadar denizde işaretli bölgeye giriş yapılamayacak. Uçaklar bu bölgede 25 bin feet irtifanın altında uçuş yapamayacaktı.

Türkiye’nin Rusya’dan satın aldığı S-400 füze savunma sistemini test ettiğinin duyulması ardından, ABD yönetiminden tepki geldi. Dışişleri Bakanlığı, “Doğrulanması durumunda, S-400 sistemlerinin test edilmesini en ağır biçimde kınıyoruz” açıklamasında bulunmuştu.

Kaynak: Sosyal Medya, Ajanslar, VOA,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here