Hassas Güdümlü Stand-Off Mühimmatı Tedarik Projesinin seri üretim sözleşmesi, Savunma Sanayii Başkanlığı ile Türk Silahlı KuvvetleriRoketsan ve TÜBİTAK yetkililerinin katıldığı törende imzalandı.

Hassas Güdümlü Stand-Off Mühimmatı (SOM) füzeleri, hava unsurlarının düşman hava savunma menziline girmeden, sabit ve hareketli kara/su hedeflerini etkisiz kılabiliyor.Gerekli olan operasyonel esnekliği destekleyecek modüler tasarıma sahiptir.

Proje kapsamında (SOM) füzelerinin farklı konfigürasyonlarda seri üretimi ve bazı alt sistem ile birimlerin millileştirme çalışmaları gerçekleştirilecek. Mühimmatların seri üretimini Roketsan AŞ yaparken, geliştirme ve millileştirme çalışmaları TÜBİTAK SAGE’nin katkısıyla yürütülecek.

Hassas Güdümlü Stand-Off Mühimmatı (SOM) füzeleri, SOM–A, SOM–B1, SOM–B2 ve SOM–J olmak üzere 4 ana başlık adı altında geliştirilmekte ve üretilmektedir.SOM–A ve SOM–B1 in geliştirme aşamaları sırası ile 2011 ve 2013 yılında tamamlanmıştır. SOM–B2 nin yanısıra SOM–J nin de geliştirme aşamaları devam etmektedir.SOM–A ve SOM–B1 aktif olarak F-4 ve F-16 savaş uçaklarımızda kullanılmaktadır.

SOM Füzelerinin menzili resmi kaynaklarda 250 km üzeri olarak göstermektedir. Resmi olmayan bazı kaynaklar yeni üretilecek füzelerin menzilinin 800 km olduğunu belirtiyor.

Düşük görünürlüğe sahip olan SOM Füzeleri, Kızılötesi Görüntülemeli Arayıcı ve Veri Tümleşimi ile Yüksek Hassasiyetli Terminal Safha Güdüm sistemi mevcuttur. Füzeyle uçuşa çıkmadan önce hedef planlaması ve uçuş esnasında hedef değişikliği yapılabilmektedir. Ağ Merkezli Harekata Uygun olan füzeler Evrensel silah arayüzleri ile uyumludur.

Kaynak: Ajanslar, Roketsan,

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here