TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen TOGAN 81 mm’lik havan mühimmatı, ASISGUARD firmasının ürettiği SONGAR Bomba atarlı Drone Sistemiyle havadan bırakılarak hedefi başarıyla vurdu.

Tübitak SEGA tarafıdan yapılan açıklamada, ” TOGAN, geliştirilmiş parçacıklı harp başlıklı havadan bırakılan havan TOGAN’nın SONGAR’dan yapılan son canlı atışıyla silah sistemimiz milli savunmamız için göreve hazır..” ifadeleri kullanıldı.

SONGAR Bombaatarlı Drone Sistemi, Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinde yer alan ilk milli silahlı drone sistemine entegre edilmiş bombaatar sistemi sayesinde tek seferde 4 adede kadar bombanın etkili bir şekilde ateşlenmesini sağlamaktadır.

Kolayca taşınabilir ve konuşlandırılabilir SONGAR Bombaatarlı Drone Sistemi, stabilizasyon sistemi yükselme ekseninde 0-90 derece arasında dönme yeteneğine sahiptir. Operatöre ateş etme onayı gelene kadar, çok katmanlı güvenlikle otonom olarak görevi icra eder. Bağlantı kaybında gibi kritik durumlarda dronun eve dönüşü, otonom ve manuel kontrol uçuş modları gibi görevler esnasında operatörün yükünü azaltmak için ergonomik ve kullanıcı dostu bir tasarıma sahiptir.

Askeri ve güvenlik amaçlı her türlü operasyonda, gündüz ve gece etkin olarak kullanılmak üzere geliştirilmiş olan SONGA Bombaatarlı Drone Sistemi, 3 km yarıçaplı bir menzil içinde görev icra edebilme, 3000 metre MSL irtifaya çıkabilme, görev rotası planlama ve rota değişikliği yapma özelliklerine sahiptir.

TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen çok hafif ve düşük maliyetli TOGAN mühimmatı, TUSAŞ’ın ürettiği yakın hava desteği modeli ‘Hürkuş-C’ uçakalrında da kullanılıyor.

Çok hafif ve aynı zamanda düşük maliyetli olan TOGAN mühimmatı, TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirildi. 81 mm’lik havan mühimmatındın Hürkuş-C’nin altına 4 adet konulabiliyor. Bu mühimmat tek tek bırakılabiliyor.

Kaynak: TÜBİTAK SEGA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here