Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir HİSAR-A ve HİSAR-O Hava Savunma Sistemi’nin önümüzdeki günlerde Suriye sınırına konuşlanacağını söyledi.

CNNTürk Televizyonu’nun sorularını cevaplayan İsmail Demir, “Hisar-A ve HİSAR-O sistemleri sahada olacaklar. Operasyon sırasında bu hava savunma sistemlerinin önümüzdeki bir kaç gün içersinde sahada kurulduğunu göreceksiniz. Bu da Hava Savunmamıza başka bir boyut ekleyecek.” dedi.

Bu sistemlerin sahaya verilmesinde 7/24 çalışarak çaba gösteren ASELSAN ve ROKETSAN’a teşekkür eden Demir, ” Türkiye’nin Hava Savunması bakımından ileride olabilecek her hangi taaruza karşı mücadelesini güçlendirecektir. ” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin ilk milli ve yerli hava savunma füze sistemi olan HİSAR-A’nın Ekim 2019’da seri üretime geçtiği açıklanmıştı.

HİSAR Hava Savunma Füze sistemi; askeri üs, liman, tesis ve birliklerin hava tehditlerinden korunması amacı ile sabit ve döner kanatlı uçaklara, seyir füzelerine, havadan karaya atılan füzelere ve insansız hava araçlarına karşı kullanılan hava savunma sistemidir.

HİSAR sistemlerinde Alçak İrtifa Füzesi ve orta İrtifa Füzesi olmak üzere iki tip füze kullanılıyor. Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi, (HİSAR-A)  hareket halindeki birliklerin hava savunmasını sağlamak amacıyla 15 km menzile kadar etkili olacak şekilde tasarlandı.

Orta İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi, (HİSAR-O) 25 km gibi daha uzun bir menzile sahip. Sabit birliklerin hava savunmasını sağlamak amacıyla geliştirildi.

Dağıtık mimarisi sayesinde esnek konuşlanma avantajına da sahip olan HİSAR-O, Atış Kontrol Merkezi, FFS, Orta İrtifa Füzesi, Orta İrtifa Hava Savunma Radarı, Elektro-Optik Sistem, Erken İhbar Merkezleri Arayüzü Link-16 Sistemi ve Füze Taşıma ve Yükleme Sisteminden oluşuyor.

Kaynak: SSB, CNNTürk,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here