Suudi Arabistan Hava Kuvvetlerine bağlı bir Tornado savaş uçağı Yemen’de Husi militanları tarafından atılan gelişmiş hava savunma füzesi ile düşürüldü.

Suudi Arabistan Basın Ajansı (SPA) tarafından yapılan açıklamada, Yemen’deki operasyon sırasında bir savaş uçağının düştüğü bildirildi.

SPA Ajansına konuşan Yemen’deki Suudi liderliğindeki koalisyonun sözcüsü Albay Türk el-Maliki, Cuma gece yarısından önce bir Kraliyet Suudi Hava Kuvvetleri Tornado savaş uçağı Yemen Ulusal Ordusu birimlerine yakın hava desteği verirken düştüğünü söyledi.

Koalisyon savaş uçağı Yemen’deki ‘El Cevf’ vilayetinde Ulusal Ordu operasyonlarına destek veriyordu.

Tornada savaş uçağının düşüşü görüntüleri sosyal medyada yayınlandı. Uçağın Hava savunma füzesinin gelişmiş bir model ile düşürüldüğü görülüyor.

Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerine ait savaş uçakları tarafından düzenlenen hava saldırısında Yemen’in ‘El Cevf’ vilayetindeki ‘al-Maslub’ bölgesinde 30 Yemenli sivil hayatını kaybetmişti. Masirah TV’nin haberine göre, Husi militanların 30 yemenli sivilin öldürülmesine cevap vermek için savaş uçağının düşürüldüğü açıklandı.

ABD DONANMASI UMMAN DENİZİ’NDE İRAN SİLAHLARI ELE GEÇİRDİ

Geçen hafta ABD Donanması’na ait bir savaş gemisinin Umman Denizi’nde İran’a ait olduğu tahmin edilen silahlar ele geçirdiği bildirilmişti.

ABD ordusundan yapılan açıklamaya göre, “tasarımı ve üretimi” İran’a ait olduğuna inanılan silahlar arasında 150’nin üzerinde tanksavar güdümlü füze ve üç adet karadan havaya fırlatılabilen İran füzesi bulunuyor.

Açıklamada, USS Normandy savaş gemisinin silahları Umman Denizi üzerinde seyreden bir yelkenlide ele geçirdiği belirtildi. “Ele geçirilen silahlar arasında Rus yapımı Kornet tanksavar güdümlü füzelerinin İran üretimi kopyası olan 150 adet ‘Dehlavieh’ tanksavar güdümlü füzesi de yer alıyor” ifadesi kullanıldı.

Kaynak: Confilt News, Middle east eye, SPA,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here