Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali (TEKNOFEST) 2021 düzenlenen açılış töreni ile bu yıl 4. kez kapılarını misafirlere açtı.Açılışa katılan Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Türkiye’nin milli teknoloji alanında başarılarını ilk gösterdiği alanın savunma sanayisi olduğunu söyledi.

TEKNOFEST fikrinin küçük yarışmalar organize ederken gelişerek bugünlere geldiğini vurgulayan Demir, “TEKNOFEST’in bir sivil toplum girişimi ” olarak ortaya çıkmasının çok önemli olduğunu söyledi.

Savunma Sanayi standından yer alan “Geçmişten Geleceğe Türk Savunma Sanayii” isimli sergi hakkında da konuşan Demir, “Bu tarih yolculuğunun amacı ne biliyor musunuz? Tarihe bakın, ne kadar köklü bir gelenekten geldiğimizi görün. Neleri başardığımız görün.” ifadelerini kullandı.

Bu gelen ” derin dalgayla ve özgüvenle ” inşallah yarınlara çok daha güçlü yürüyeceklerini belirten İsmail Demir, “Tabii ki iddiamız büyük olacak ama bunu bilgiye, azme, ahlaka ve milli değerlerimize dayandıracağız. Bunların dayanmadığı bilgi insan için bir felaket getiriyor. Ama biz inşallah millet olarak bilginin, teknolojinin, insanın yararına olduğu küresel güç Türkiye’nin insanlığa insanlık dersleri verdiği günleri hep beraber görebileceğiz” dedi.

T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı ve TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, açılışta yaptığı konuşmada, TEKNOFEST’in dördüncü yılında gençlerle bir arada olmaktan çok mutlu olduklarını belirterek, “Geçtiğimiz yıllarda TEKNOFEST için yola çıkarken ‘bir hayalimiz var’ diyorduk. İşte bugün hayallerimiz gerçeğe dönüşmeye, filiz vermeye başladı. Dünyanın hızla değiştiği bu çağda, dönüşümün ve ilerlemenin en büyük rüzgarının teknoloji olduğunu görüyoruz.” diye konuştu.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TEKNOFEST kapsamında Türk Patent ve Marka Kurumunun (TÜRKPATENT) düzenlediği 6. İstanbul Uluslararası Buluş Fuarı’nın (ISIF’21) açılış töreninde yaptığı konuşmada, 2016 yılında başlanılan bu yolculuğun TEKNOFEST kapsamına alındığını söyledi.

TEKNOFEST’da düzenlenen 6. Uluslararası Buluş Fuarı, 72 tanesi 20 farklı ülkeden olmak üzere 254 buluş yarışacak.

Türkiye’nin Küresel İnovasyon Endeksi’nde 41. sıraya yükseldiğini belirten Varank, “bu güne kadar elde ettiğimiz en büyük başarı ülkemize hayırlı uğurlu olsun diyorum.” İnşallah bu Buluş Fuarı da yeni girişimlere kapı aralayacaktır. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here