Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB), 35 mm Hava Savunma Sistemi Modernizasyonu (HSSM) ve Parçacıklı Mühimmat (PMT) Projesi kapsamında, Ateş İdare Cihazı (AİC) ve Modernize Çekili Top sistemlerinin TSK’ya teslimatlarına devam ettiğini açıkladı.

SSB başkanı İsmail Demir Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda, “Katmanlı hava savunma sistemimizi güçlendiriyoruz. 35 mm Hava Savunma Sistemi Modernizasyonu ve Parçacıklı Mühimmat Projemiz kapsamında ASELSAN ana yükleniciliğinde ürettiğimiz Ateş İdare Cihazı ve Modernize Çekili Top sistemlerinin TSK’ya teslimatlarına devam ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Açıklama şöyle devam etti: “Ateş İdare Cihazı (AİC) Takımı, kritik tesisler ile sabit askeri birliklerin hava savunmasının etkin şekilde gerçekleştirilmesi amacıyla en güncel teknolojiye dayalı alçak irtifa hava savunma çözümü sunuyor. AİC sistemi aynı anda 3 adede kadar Modernize Çekili Top’un (MÇT) yanı sıra 1 adet HİSAR-A Füze Fırlatma Sistemi’nin (FFS) kontrolünü üstlenebiliyor.Söz konusu sistemler, 35 mm Parçacıklı Mühimmat (PMT) ile birlikte aralarında havadan karaya füzeler, seyir füzeleri ve insansız hava araçlarının da yer aldığı güncel hava tehditlerine karşı hava savunmasını yüksek etkinlik ile icra ediyor. Projede ve teslimatlarda emeği geçen herkesi yürekten kutluyorum.”

Türk Silahlı Kuvvetleri, 35mm çekili toplarının daha etkin kullanımı amacıyla 18 Mart 2010 tarihinde Savunma Sanayii Başkanlığı ve ASELSAN arasında 35mm çekili topların  modernizasyonu ve ATOM parçacıklı akıllı mühimmat tedariğine yönelik sözleşme imzaladı.

Yapılan modernizasyon çalışmaları ile TSK envanterinde bulunan 35 mm Çekili Hava Savunma Toplarının tüm elektronik alt bileşenleri
yenilendi; söz konusu toplar güncel teknolojiyi kullanan etkin bir alçak irtifa hava savunma silahı olarak kullanıma sunulmaktadır.

Modernizasyon çalışmaları kapsamında toplara Parçacıklı Mühimmat atma yeteneği kazandırılmakta ve topların atış ve komuta kontrollerinin
Ateş İdare Cihazı (AİC) tarafından gerçekleştirilmesi sağlandı. AİC, yine ASELSAN üretimi olan MAR radarı, AKR atış kontrol radarı ve elektro optik algılayıcılardan oluşuyor. Hava Savunma Erken İkaz ve Komuta Kontrol Sistemi (HERİKKS) ile entegre olan AİC, aynı zamanda HİSAR-A+ füze fırlatma araçlarını da kontrol edebiliyor.

Ateş İdare Cihazı (AİC) kara ve deniz hava savunma silah sistemi uygulamaları için yüksek hassasiyette hedef tespit ve takip ihtiyaçlarına yönelik olarak ASELSAN tarafından tasarlanmış, modern bir üç boyutlu takip radarıdır.

Ateş İdare Cihazı (AİC) Takımı, kritik tesisler ile sabit askeri birliklerin hava savunmasının etkin şekilde gerçekleştirilmesi amacıyla en güncel
teknolojiye dayalı bir alçak irtifa hava savunma çözümü sunmaktadır.

Tipik AİC takımı 1 adet Ateş İdare Cihazı (AİC), 2 adet 35mm Modernize
Çekili Top ve 1 adet Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Fırlatma Sistemi’nden oluşmaktadır.

Kaynak: SSB, ASELSAN,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here