Savunma Sanayii Başkanı Dr.İsmail Demir, ASELSAN tarafından geliştirilen Ateş İdare Cihazı (AİC) ve Modernize Çekili Top Sistemlerinden oluşan Alçak Hava Savunma Sistemi’nin ilk kafile teslimatın gerçekleştirdiğini söyledi.

Dr. İsmail DEMİR tarafından yapılan açıklamada, “35mm Hava Savunma Sistemi Modernizasyonu ve Parçacıklı Mühimmat Projemiz kapsamında, ASELSAN ana yükleniciliğinde yerli ve milli sanayimizin ürettiği Ateş İdare Cihazı ve Modernize Çekili Top sistemlerinin ilk kafilesini teslim ettik.” İfadeleri kullanıldı.

Demir açıklamasına şöyle devam etti: “Kritik tesisler ile askeri birliklerimizin hava savunması için en güncel teknolojiye sahip bir alçak irtifa hava savunma çözümü sunan Ateş İdare Cihazı sistemi, aynı anda 3 adet Modernize Çekili Top ve 1 adet HİSAR-A Füze Füze Fırlatma Sisteminin kontrolünü sağlıyor.”

Türk Silahlı Kuvvetleri’ne teslim edilen ilk kafilede, bir adet Ateş İdare Cihazı Sistemi ile iki adet 35mm Modernize Çekili Top içeriyor.

AİC Sistemi, kritik tesisler ile sabit askeri birliklerin hava savunmasının etkin şekilde gerçekleştirilmesi amacıyla geliştirilmiş bir hava savunma sistemidir.

AİC sistemi, ASELSAN tarafından modernize edilen 35 mm çekili hava savunma topları ve HİSAR projesi kapsamında yine ASELSAN tarafından geliştirilmekte olan Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Fırlatma Sistemi’nin (HİSAR-A FFS) atış ve komuta kontrolünü üstlenecektir.

AİC SİSTEMİNİN ÖZELLİKLERİ

– 3 Boyutlu Arama Radarı ile Hedef Tespit ve Takip Yeteneği
– Atış Kontrol Radarı ve E/O algılayıcıları barındıran Entegre
Takip Platformu ile hassas hedef takibi
– Yerel hava resmini oluşturarak tehdit değerlendirme ve
silah tahsis işlemlerini gerçekleştirme yeteneği
– 3 adet 35 mm çekili hava savunma topu ile 1 adet alçak
irtifa hava savunma füze fırlatma sisteminin atış ve komuta kontrolünü üstlenme yeteneği

-35 mm çekili hava savunma topları ile birlikte Parçacıklı Mühimmat kullanımı ile hava savunma görevinin sabit/döner kanat uçaklara, havadan yere füzelere, seyir füzelerine ve insansız hava araçlarına karşı etkili şekilde icrası
– Üst seviye komuta kontrol unsurları ile koordinasyon halinde işletim yeteneği
– HİSAR-A FFS ile telsiz ses ve veri haberleşmesi

Kaynak: SSB, Ajanslar, ASELSAN,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here