Türk Silahlı Kuvvetlerin ihtiyacı kapsamında yerli imkanlar ile üretilen Güdüm Kitlerinin yeni teslimatının yapıldığı açıklandı. Mark serisi bombalara takılan bu kitler Türk Hava Kuvvetleri’ne uzun menzilde hassas vuruş imkanı sağlıyor.

Savunma Sanayii Başkanlığı’nın resmi sosyal medya hesaplarından yapılan açıklamada, “ Yerli ve Milli Güdüm Kitlerimizin yeni teslimatları yapıldı. Kahraman ordumuzu sahada daha güçlü kılmak için durmadan, yorulmadan çalışmaya devam edeceğiz.” ifadesi kullanıldı.

Teslimatlar konusunda ayrıntı verilmedi, fakat yayınlanan videoda HGK (Hassas Güdüm Kiti), KGK (Kanatlı Güdüm Kiti), LGK (Lazer Güdüm Kiti) ve TEBER ürünlerine yer verildi.

Hassas Güdüm Kiti (HGK) 2.000 libre ağırlığındaki Mk-84 ve Nüfuz Edici Bombaları (NEB) akıllı mühimmatlara dönüştürüyor.

HGK bulunan entegre Küresel Konumlama Sistemi (KKS) ve Ataletsel Navigasyon Sistemi (ANS) sayesinde her hava koşulunda hedefleri yüksek hassasiyetle vurabiliyor. Bombaların burun kısmına istenildiği zaman takılabilen yarı aktif Lazer Arayıcı Başlık (LAB), silah sistemine hareketli hedefler karşısında hassas vuruş kabiliyeti kazandırmaktadır. Böylece uçakların tehlikeli bölgeye yaklaşmadan, güvenli bir şekilde görevlerini tamamlamalarını sağlıyor.

500lb Mk-82, 1.000lb Mk-83 ve 2.000lb Mk-84 genel maksat bombalarını, KKKS/ANS güdüm sistemi ile havadan karaya akıllı ve hassas vuruş kabiliyetine sahip mühimmata dönüştüren HGK güdüm kiti ailesi HGK-82, HGK-83 ve HGK-84 olarak adlandırılmıştır.

Tüm hava koşullarında, gece ve gündüz görev yapabilme özelliği bulunan kit, ANS/KKS ile 10m altı, sadece ANS ile 25m altı CEP değeri bulununuyor.

Türk Hava Kuvvetleri envanterinde bulunan F-4E/2020 ve F-16 Uçaklarından atılabilen HGK, neredeyse tüm hava koşullarında kullanılabiliyor.

Barış Pınarı Harekatı hava operasyonlarında F-16 savaş uçakları 30 km derinliğe ulaşarak hedefleri TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen ve ASELSAN’ın ürettiği HGK-84 kitlerine bağlı genel maksat bombaları ile vurduğu belirtilmişti.

Aralık 2018’de ROKETSAN tarafından geliştirilen Teber Güdüm Kiti’nin Hava Kuvvetlerine teslimatı başlamıştı. 20 adet Teber-82 ve 100 adet Hassas Güdüm Kiti’nin kabulü gerçekleştirildi. Milli imkanlarla geliştirilen Teber Güdüm Kiti‘nin son atış testleri başarıyla gerçekleşmişti.

TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen ve ASELSAN’ın ürettiği 100+ adet HGK-84 Hassas Güdüm Kitleri Türk Hava Kuvvetleri’ne Ağustos 2019’da teslim edilmişti.

Kaynak: SSB, Ajanslar,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here