Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “NATO Geliştirilmiş Hava Polisliği Misyonu kapsamında, F-16 uçaklarımızı yakında Polonya‘ya göndereceğiz.” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Sebastian Duda’nın görüşmeler ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Erdoğan, “NATO Geliştirilmiş Hava Polisliği Misyonu kapsamında, F-16 uçaklarımızı yakında Polonya’ya göndereceğiz.” ifadelerini kullandı.

Hava Polisliği, NATO Birleşik Hava Operasyonları Merkezi tarafından yönetilen, Litvanya, Estonya ve Polonya hava sahasını korumak amacıyla Müttefik ülkeler tarafından dört aylık dönüşümlü olarak savaş uçaklarının katıldığı görevdir.

Üç Baltık ülkesinin 2004 yılından itibaren NATO’ya katılmasının ardından Litvanya’nın Šiauliai Hava Üssünde bir NATO Hava Polisi misyonu oluşturuldu. Rusya’nın 2014 yılında Kırım’ı yasadışı ve gayri meşru bir şekilde ilhak etmesinden sonra NATO’nun Doğu Müttefiklerine Güvence Tedbirleri kapsamında Estonya’daki Ämari Hava Üssü’nde ikinci bir Hava Polisliği görevi başlatıldı.Polonya ilk kez 2005 yılında Hava Polisliği misyonlarına MİG-29 ve F-16 savaş uçakları Šiauliai ve Ämari’ye hava üslerine konuşlandı. 2015 yılından itibaren Hava Polisliği misyonu kapsamında savaş uçakları Polonya Malbork Hava Üssü’ne konuşlanmaya başladı.

NATO’nun Baltık Hava Polisi misyonuna atanan savaş uçakları genellikle Rusya Federasyonu Hava Kuvvetleri uçaklarına karşı önleme yapıyor. Rusya Federasyonu Hava Kuvvetleri uçuş faaliyetlerinin büyük bir kısmı Rusya’nın Kaliningrad enklavının coğrafi bölgesinden gerçekleşmektedir. Genellikle transponder kullanmadan, Hava Trafik Kontrolü ile iletişim kurmadan uçuş yapan uçaklar NATO hava sahasına yaklaşırsa Hava Polisliği görevi yapan savaş uçakları önleme yapıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here