Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) projelerde ihtiyaç duyulan analizleri gerçekleştirmek için 50 bin çekirdekli yüksek başarımlı küme bilgisayar yatırımı gerçekleştirdiğini açıkladı.

TUSAŞ, geliştirdiği hava araçlarının tasarımdan üretime tüm süreçlerde ihtiyaç duyulan testlerde zaman tasarrufu sağlayacak olan 50 bin çekirdekli bilgisayar yatırımına imza attı.

Daha önce işlemci kapasitesini 20 bin çekirdeğin üzerine taşıyan şirket, yeni yatırım sayesinde birbiri ile bağlantılı binlerce hesaplamanın süresini 4’te 1 oranında azaltacak. Böylece özgün hava araçlarının projenin takvimlerinin de kısalmasına katkı sağlayacak.

Milli Muharip Uçak başta olmak üzere tüm ürün gruplarında gerçekleştirilen testlerin sürelerinin kısalacağı yeni yatırım ile birlikte bilgisayarın işletilmesi için teknik çalışan ve verileri analiz edecek olan mühendisler de şirkete kazandırılarak istihdama katkı sağlanacak.

“Günümüzde fiziki testlerin yerini dijital testler almaya başladı.” ifadelerini kullanan TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil, “Sayıları milyonlara varan bu testleri gerçekleştirmek ve verileri analiz etmek için devletimizin büyük destekleri ile havacılık alanında ülkemizi üst seviyeye taşıyacak projelerimizi gerçekleştirmemizi sağlayacak yatırımlarımız devam ediyor.” dedi.

Kaynak: TUSAŞ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here