Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş (TUSAŞ) Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri ATAK-II projesi kapsamında Ukraynalı Motor Sich firmasından 14 adet motor için tedarik anlaşması imzaladı.

TUSAŞ’ın açıklamasında, ” Savunma Sanayii Başkanlığımız ile yürüttüğümüz Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri projemiz hızla devam ediyor. Yapılan anlaşma neticesinde Ukraynalı Motor Sich firmasından 14 adet motor tedarik edeceğiz. “ ifadeleri yer aldı.

Temel Kotil Nisan ayında katıldığı bir TV programında, Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri ATAK-II’nin motorları Ukrayna’dan geleceğini, sözleşmenin imzalandığını söylemişti. Kotil, ATAK-II’nin 11 ton sınıfında olacağını ve 1.500 kg mühimmat taşıyacağını ve Helikopterin 2500 beygir gücünde motorla donatılacağını ifade etmişti.

Programda ambargoya yönelik kısıtlama olup olmayacağını sorulması üzerine, Kotil, sözleşmede ne kadar yer alsa da ambargo olacaksa oluyor açıklamasında bulundu.

Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri Projesi Sözleşmesi Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ) ile Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) arasında 22 Şubat 2019’da imzalanmıştı.

Helikopterin birebir ölçülerdeki “mockup” modeli TUSAŞ’ın yoğun çalışmalarıyla IDEF’19 fuarında sergilenmişti. Ağır Sınıf Taarruz Helikopter modeli, TUSAŞ’ın standında başta kendi sınıfındaki en etkili taarruz helikopteri Atak olmak üzere şirketin diğer hava platformlarıyla ilk kez kamuoyu önüne çıkmış oldu.

Kaynak: TUSAŞ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here