TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil

TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil CNN Türk’te katıldığı programda, HÜRKUŞ-C’nin yakın zamanda ihracat başarısını yakalayacağını söyleyerek, “Kontrat imzalanmadığı için söyleyemiyoruz ama 12 adet HÜRKUŞ-C ihraç edilecek” ifadesini kullandı.

HÜRKUŞ-C Projesi, HÜRKUŞ Projesi kapsamında TUSAŞ (TAI) tarafından yurtiçi imkânlar kullanılarak üretilen başlangıç ve temel eğitim uçağı geliştirilerek Kara Kuvvetleri Komutanlığının ve Jandarma Genel Komutanlığının ihtiyaç duyduğu hafif silahlı keşif ve saldırı uçağının üretilmesi amacıyla başlatıldı.

Dijital güvenli haberleşme, görüntü & veri bağlantısı ve termal görüntüleme/ nişangâh sistemi imkânlarına da sahip olacak uçağın CİRİT Lazer Güdümlü Füze, LUMTAS/UMTAS Güdümlü Roket gibi milli mühimmatların yanı sıra genel maksat bombaları ile 12,7 mm ve 20 mm top sistemlerini de taşıyabilecek kapasitede olacak.

ŞİMŞEK HEDEF UÇAĞI KAMİKAZE UÇAK OLACAK

TUSAŞ’ın geliştirdiği ŞİMŞEK Yüksek Hızlı Hedef Uçak Sistemi hakında bilgi veren Temel Kotil, “ŞİMŞEK hedef uçağımız aynı zamanda kamikaze uçak. Üzerinde 5kg patlayıcı var.  ANKA / AKSUNGUR’dan bırakıyoruz 200 km’den hedefini vuruyor. Şu anda bundan yılda 100 adet üretebiliyoruz ” dedi.

ATAK-II MOTORLARI UKRAYNA’DAN GELECEK

Temel Kotil, Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri ATAK-II’nin motorları Ukrayna’dan geleceğini, sözleşmenin imzalandığını söyledi. Geçen ay TV programına katılan Kotil, ATAK-II’nin 11 ton sınıfında olacağını ve 1.500 kg mühimmat taşıyacağını ve Helikopterin 2500 beygir gücünde motorla donatılacağını ifade etmişti.

Programda ambargoya yönelik kısıtlama olup olmayacağını sorulması üzerine, Kotil, sözleşmede ne kadar yer alsa da ambargo olacaksa oluyor açıklamasında bulundu.

Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri Projesi Sözleşmesi Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ) ile Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) arasında 22 Şubat 2019’da imzalanmıştı.

Helikopterin birebir ölçülerdeki “mockup” modeli TUSAŞ’ın yoğun çalışmalarıyla IDEF’19 fuarında sergilenmişti. Ağır Sınıf Taarruz Helikopter modeli, TUSAŞ’ın standında başta kendi sınıfındaki en etkili taarruz helikopteri Atak olmak üzere şirketin diğer hava platformlarıyla ilk kez kamuoyu önüne çıkmış oldu.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here