Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) ile TÜBİTAK BİLGEM arasında Milli Muharip Uçak (MMU) Sözleşmesi kapsamında yakın alan test tesisi için sözleşme imzalandı.

Sözleşme, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil ve TÜBİTAK BİLGEM Başkanı Prof. Dr. Hacı Ali Mantar arasında imzalandı.

İmzalanan sözleşme ile Türk Havacılık ve Uzay Sanayii böylece 20-25 metrelik boyutlarda olan uçakların testlerini yapabilecek bir altyapı kurmuş olacak. 2021 yılında kurulması beklenen tesiste yapılacak radar izi ölçümleri MMU’nun tasarım ve geliştirilme faaliyetlerinde de kullanılabilmesinin yolunu açacak. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii böylece, MMU projesinin çalışmaları için yerli ortaklığa giderek önemli bir yatırım sözleşmesi imzalamış oldu.

Prof. Dr. Temel Kotil sözleşme hakkında şöyle konuştu: “TÜBİTAK BİLGEM ile Türkiye’nin en önemli projesi MMU için yaptığımız altyapı yatırımı Türkiye’de bir ilk olacak. Sözleşme ile dünyada yalnızca 4 ülkede olan 5’nci nesil uçağı MMU için yapacağımız radar kesit alanı tesisinin hayırlı olmasını temenni ediyoruz. Ülkemizin en önemli projesinin geliştirme faaliyetlerine verdiğimiz önem, gerçekleştirdiğimiz yerli işbirlikleri ile daha iyi olacağına inanıyoruz”

TÜBİTAK  BİLGEM Başkanı Prof. Dr. Hacı Ali Mantar ise, “Milli Muharip Uçak’la başlayan yüksek düzeyde işbirliği çalışmalarımız bugün imzaladığımız Radar Kesit Alanı tesisiyle artarak devam ediyor.” dedi.

Kaynak: TUSAŞ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here