Son uydu görüntüleri Libya’nın merkezinde bulunan General Halife Hafter’e bağlı Al Jufra Hava Üssü’nde park edilmiş iki Su-24 Fencer savaş uçağını gösteriyor. Uçakların Al Khadim Hava Üssünden kaydırıldığı tahmin ediliyor.

SU-24 savaş uçaklarının görüntüleri 13 Temmuz’da alındı. Afrika Komutanlığı (AFRICOM) Al Jufra Hava Üssü’ne ilk defa Mayıs ayında Rus MİG-29S savaş uçaklarının Libya’ya konuşlandığını açıklamıştı.

Doğu Libya’daki Al Khadim Hava Üssünde SU-24 savaş uçaklarının konuşlandığı biliniyordu. Son uydu görüntüleri uçakların Al Jufra Hava Üssü’ne intikal ettiğini gösteriyor.

Türkiye, Rus savaş uçaklarının Libya’ya gelmesinin ardından Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) hava sahasını savunmasını desteklemeyi arttırdı. Türkiye’nin gönderdiği İHA’ların başarılı operasyonlarına tepki olarak Rusya’nın Libya’ya Su-24’leri ve MiG-29’ları gönderme kararı aldığı belirtildi. Bayraktar TB2 İHA’ları, BAE tarafından tedarik edilen Rus yapımı Pantsir-S1 hava savunma sistemlerinin çoğunu imha etmişti.

UMH tarafından ele geçirilen Vatiyye Hava Üssüne en az bir adet ABD yapımı MIM-23 HAWK yerden havaya füze sistemi konuşlandırıldığı uydu görüntülerinden belirlenmişti.HAWK sistemi Libya’nın Sovyet döneminden kalan MİG tipi savaş uçaklarına etkili olduğu gibi, Mirage F1, Su-24 ve MiG-29 savaş uçaklarına tehdit oluşturmaktadır.

Online uçuş takip sitelerinde Türk Hava Kuvvetleri’ne bağlı C-130 Hercules ve A-400M nakliye uçaklarının Vatiyye Hava Üssüne indiğini, bu da muhtemelen üs ile Türkiye arasında bir hava köprüsünün kurulacağını göstermektedir.

Libya’da General Hafter ve kendisine bağlı kuvvetler Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısır tarafından destekleniyor. Birleşik Arap Emirlikleri 2016 yılında al-Khadim hava üssünde bir insansız hava aracı tesisi kurmuştu.

Kaynak: Ajanslar, TheDrive,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here