ABD Hava Kuvvetleri, uzun menzilli İnsansız Hava Aracı (İHA) “sadık kanat adamı” XQ-58A Valkyrie,nin ilk uçuş videosunu yayınladı.

İHA programı, ABD Hava Kuvvetleri Araştırma Laboratuvarı (US Air Force Research Laboratory /AFRL) ile Kratos Savunma ve Güvenlik Çözümleri firması (Kratos Defence and Security Solutions Inc/KUAS) işbirliği ile gerçekleşiyor.

Arizonada bulunan Yuma Proving Grounds’dan havalanan İHA’nın ilk uçuşu 76 dakika sürdü.

İHA pist kullanmak yerine roket gibi dikine havalanıyor ve paraşütle yere iniyor. Uzun menzilli, düşük maliyetli İHA sesten yavaş ama yüksek süratte uçuyor.

AFRL’nin Düşük Maliyetle Ulaşılabilir Uçak Teknolojisi (Low Cost Attritable Aircraft Technology /LCAAT) Programı kapsamında İHA’nın düşük maliyetle ile üretilmesi hedefleniyor. XQ-58A Valkyrie programı yaklaşık 2.5 yılda tamamlandı.

AFRL’nin program yöneticisi Doug Szczublewski, ” XQ-58A, oyun değiştiren yeteneği ile düşük tedarik ve işletme maliyetleri tanımlanmış Uzun Menzilli İnsansız Hava Aracının ilk örneğidir..” ifadelerini kullandı.

XQ-58A Valkyrie yaklaşık 4 bin 800 kilometreden fazla menzile sahip. Ayrıca küçük çaplı bomba ve füze dahil 272 kilogram yük taşıyabiliyor. Projenin tamamlanması ile yeni İHA’lar F-22 ve F-35 savaş uçakları ile birlikte uçarak keşif ve taarruz görevlerinde yer alacak.

Kaynak: Ajanslar, AFRL, C4Defence, KUAS

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here