ABD Hava Kuvvetleri yayımlanan bir soruşturma raporunda, MQ-9A Reaper İnsansız Hava Aracı (İHA) Afrika’nın açıklanmayan bir bölgesinde uçarken yakıt sızıntısı yaşadı. İHA’nın üsse yetişemeyeceğini hesaplayan personel MQ-9A Reaper’i kimsenin ele geçiremeyeceği şekilde yere çarparak düşürdü.

Davis-Monthan Hava Kuvvetleri Üssü’ndeki 214.İHA filosuna bağlı MQ-9A Reaper Afrika bölgesinde görev yapıyordu.Uçuş sırasında yer kontrol istasyonu, yakıtın azaldığına dair uyarılar almaya başladı. Mürettebat, yakıt seviyesinin beklenen seviyelerin “çok altında” olduğunu tespit etti ve İHA pilotları bir üsleri olan filo komutanından yardım istedi. Sensör operatörü, uçağı taramak için uçağın ana kamerasını kullanarak, uçağın gövdeden ciddi şekilde yakıt sızdırdığını tespit etti. Problemin keşfedilmesiyle maksimum hız ile üsse dönmeye başlayan İHA’nın, yakıt sızıntısının çok fazla olması sebebiyle üsse dönemeyeceği anlaşıldı.

Birleşik Hava Harekat Merkezi komutanlığı pilotlara İHA’nın düşürülmesine, bunu yaparken İHA’nın ele geçirilmesini önleyecek şekilde yapmaları talimatını verdi. İHA pilotları kamikaze dalışı ile konumu açıklanmayan bir yerde İHA ‘yı düşürdü.

Raporda zararın 11 milyon dolar olduğu açıklandı. Soruşturmada kazanın nedeni olarak Elektrikli Yakıt Isıtıcısından yakıt sızıntısı olduğu belirtildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here