Türk Kara Kuvvetleri’in ağır nakliye helikopteri ihtiyacını karşılamak için satın alınan CH-47F Chinook helikopterlerine ilave bu yıl sonunda 5 adet daha helikopterin geleceği açıklandı.Böylelikle toplam helikopter sayısı 11’e yükselecek.

Kara Havacılık birlikleri tarafından kullanılan helikopterlerden ilk üçü 14 Temmuz 2016 tarihinde gemi ile İzmir Limanı’na gelmişti.Burada montajı tamamlanan helikopterler önce Gaziemir’e uçmuş, oradan da Ankara Güvercinlik’e geçmişti. Aynı yıl eylül ayında ikinci parti 3 adet teslimatı ile toplam sayı 6’ya çıkmıştı.

Bu yıl sonunda teslim edilecek helikopterlerin dört tanesi Özel Kuvvetler Komutanlığı’na verilecek.Kalan son helikopter ise 2019’un başında Milli Savunma Bakanlığına teslim edilerek, bakanlığın kullanımına verilecek.

 

Savunma Sanayi Müsteşarlığı ilk parti CH-47F siparişini 2011’de vermişti. 7 Ocak 2015 tarihli Savunma Sanayi İcra Komitesi (SSİK) Toplantısında ise ilave beş Chinook Helikopterin daha sipariş edilmesi, böylelikle helikopter sayısının 11’e çıkarılması kararlaştırılmıştı.

EFES 2018 tatbikatına Kara Kuvvetleri envanterinde bulunan Chinook CH-47F tipi helikopterlerde katılmıştı. Chinook CH-47F helikopteri Cobra tipi zırhlı aracı taşırken görüldü.

DcQ4T3JXUAADfA-
Çift motorlu, iki rotorlu, yaklaşık 8 ton yük taşıyabilen helikopterlerin önemli görevlerde kullanılması hedefleniyor.

” Tedarik Projesi ” kapsamında, Kara Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyaç duyduğu manevra ve nakliye desteğini sağlamak için altı CH-47F Chinook yük helikopterinin tedarik edildiği açıklanmıştı.

 

Helikopterde iki adet 4 bin 800 beygir gücünde motor bulunuyor. Azami sürati saatte 315 kilometre olan helikopterin kendi yakıt depolarıyla 2 saat 15 dakika havada kalabiliyor.Helikopterlerin menzilinin yüklenebilen dahili yakıt depolarıyla bin 100 kilometreye çıkıyor.

Helikopterin otomatik uçuş kontrol sistemi sayesinde sıfır görüş şartlarında dahi uçuş emniyetini en üst düzeye taşıyabiliyor.

Helikopterin, sahip olduğu koltuk düzeniyle tam teçhizatlı 33 askeri veya sedyeyle 24 yaralıyı taşıyabilme kabiliyetinin olduğu, helikopterin üç yük kancasıyla yaklaşık 8 ton yükü gövde altında harici olarak nakledebildiği belirtiliyor.

ABD ORDUSU CHINOOK HELİKOPTERLERİ BLOK 2 İLE DEĞİŞTİRİYOR

ABD ordusu yenilenen MH-47 Blok 1 Chinook özel görev helikopterlerini, yeni yapım Blok 2 platformlarıyla değiştirmeyi planladığını açıklamıştı.

ABD Özel Harekat Komutanlığı (USASOC) için üretilen 62 adet Blok 1 MH-47G Chinook helikopterinin (35 tene CH-47Ds, 9 MH-47Ds, ve 18 MH-47Es)  şu an 61 adeti görevde kullanılıyor. Afganistan operasyonunda 1 adet Chinook helikopteri kaybedilmişti.

Ordunun envanterinde en çok kullanılan MH-47G Chinook helikopterinin, Blok 2 versiyonlarında uçak içi havada yakıt imkanı, ileri digital uçuş kontrol sistemleri, sensör ve elektronik savaş kitleri iyileştirmesi yapılacak. Ayrıca Blok 2 platformlarında helikopterin kaldırma kapasitesi 680 kg daha arttırmak için bazı geometrik tasarımlarının yapılmasıda planlanıyor.Blok 1 lerin tümü Blok 2 ler ile değiştirilmesi bekleniyor.

Kaynak: Jan’s 360, TSK, SSM, Kokpit, Ajanslar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here