Yunanistan Hava Kuvvetleri ilk Rafale savaş uçağını Yunanistan Savunma Bakanı Nikolaos Panagiotopoulos katılımıyla Fransa’da düzenlenen tören ile teslim aldı. Fransız Hava Kuvvetleri envanterinde ikinci el olarak alınan uçağın, Yunan pilotların eğitimi sebebiyle belli bir süre Fransa’da kalacak.

Yunanistan Parlamentosu, Hava Kuvvetleri’ni güçlendirmek amacıyla Fransız yapımı 6’sı yeni 12’si kullanılmış 18 Rafale tipi savaş uçağının satın alınmasını öngören anlaşmayı Ocak ayından onaylamıştı.

Yunanistan hükümeti, askeri revizyon kapsamında Fransız yapımı Rafale savaş uçağı satın almak için 2,32 milyar avro (2,8 milyar ABD Doları) ödeyecek.

Doğu Akdeniz ve Ege’deki gerilimin gölgesinde Atina yönetimi, yıllardır içinde olduğu mali zorluklar, kemer sıkma politikaları ve Avrupa Birliği’nin (AB) desteği sayesinde zorlukla ayakta durabilen ekonomik tablosuna rağmen 2021 için bütçeden silahlanmaya ayırdığı payı 5 kat artırma yoluna gitmişti.

Yunanistan hükümeti 18 Rafale savaş uçağı satın alınmasını onaylanmasının ardından Türkiye ile Yunanistan arasındaki dengeleri ne kadar değiştireceği tartışmaları gündeme geldi. En son Mısır’ın ek Rafale şavaş uçağı alacağını açıklaması ardından Fransız Rafale uçakları dikkatleri çekmeye devam ediyor.  C savunma Dergisi Şubat sayısında hazırladığımız dosya haberde, Rafale savaş uçaklarının kullanıldığı uluslararası operasyonlar ve teknik özellikleri anlatan yazıyı aşağıdaki linklerden okuyabilir siniz?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here